Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

AKO RÝCHLO SCHUDNÚŤ? IDE TO ZDRAVO AJ BEZ JOJO EFEKTU

Rady pre zdravie / 22. 1. 2021

Existuje ideálna a rýchla diéta na chudnutie? Ako rýchlo schudnúť a nezaťažiť pritom organizmus? Je vôbec možné efektívne schudnúť len za pár dní? Ak hľadáš balans medzi rýchlym a zdravým chudnutím, nie si prvý/á. Hoci rýchle chudnutie nie je práve našim favoritom, chápeme, že v niektorých situáciách je jednoducho potrebné. Je však hranica, za ktorou je snaha príliš rýchlo schudnúť už viac kontraproduktívna ako prospešná. Zisti s nami, aké 4 riziká prináša neprimerane rýchle chudnutie aj ako schudnúť efektívne a zdravo.

AKO RÝCHLO SCHUDNÚŤ? IDE TO ZDRAVO AJ BEZ JOJO EFEKTU

Ak chudneš príliš rýchlo, pravdepodobne chudneš nezdravo

Zaujíma ťa, prečo je rýchle chudnutie, resp. akákoľvek extrémna diéta často považovaná za veľmi nezdravú? Aby si pochopil/a, ako príliš rýchla redukcia hmotnosti môže zaťažiť tvoje telo, pozrime sa spolu najskôr na najbežnejšie princípy diét, ktoré sľubujú exspresné schudnutie už za pár dní.

Podstatou extrémnych diét je najčastejšie radikálne obmedzenie príjmu niektorých typov potravín. S tým priamo súvisí aj zníženie celkového energetického príjmu. Určite si aj ty už počul/a o diétach zakazujúcich konzumáciu sacharidov či tukov, prípadne iných skupín potravín. K dispozícii tak nechávajú len veľmi obmedzenú paletu surovín, z ktorých môžeš zostaviť svoj denný jedálniček. Ešte extrémnejšie sú diéty, ktoré sú postavené na konzumácii jednej, prípadne dvoch či troch surovín. Medzi najznámejšie patria bezpochyby vajíčková diéta alebo kapustová diéta. Elimináciou veľkej časti bežnej stravy dokážu tieto diéty naozaj výrazne znížiť množstvo kalórií, ktoré počas dňa skonzumujeme. A kalorický deficit predstavuje efektívny spôsob ako schudnúť. Vieš ho však dosiahnuť aj pestrou a zdravou stravou. Stav radšej na nutrične vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje primerané množstvo bielkovín, sacharidov aj zdravých tukov a je nabitý sezónnymi vitamínmi.

Kúsky mrkvy a uhorky v sklenenom pohári predstavujú zdravý snack

4 riziká, ktoré so sebou prináša extra rýchle chudnutie

Azda najväčšou slabinou zaručených návodov ako rýchlo schudnúť XY kíl už za pár dní je ich nevyváženosť. Obmedzenie zdrojov výživy, v niektorých prípadoch až takmer úplné zredukovanie na jeden druh potravín, spôsobuje nedostatočný a nevyvážený príjem živín pre tvoje telo. Učebnicový príklad predstavuje vajíčková diéta. Ak obmedzíš stravu počas dňa len na vajíčka, bude mať tvoje telo dostatočný príjem bielkovín. Zároveň však nedostane takmer žiadne vitamíny či minerály, ktoré k správnemu fungovaniu potrebuje. Princíp je teda pomerne jednoduchý. Čím viac obmedzená diéta, tým väčšia šanca, že ti v strave budú chýbať dôležité živiny. Toto sú 4 časté dôsledky dlhodobo nevyváženej stravy:

mladá žena v čiernom tričku leží unavene na gauči s hlavou zaborenou do vankúša

Následky takýchto diét môžu byť ešte hrôzostrašnejšie – oslabené kosti, zhoršené fungovanie niektorých orgánov či dokonca ich úplné skolabovanie.

Negatívne následky môže mať aj vyvážená diéta. Nastávajú, ak je chudnutie podmienené extrémnou redukciou množstva prijímaných živín. Veľmi častým sprievodným javom neprimerane rýchleho chudnutia je úbytok svalovej hmoty. K úbytku svalovej hmoty dochádza sčasti pri každej diéte, pretože telo nedokáže spaľovať len samotný tuk. V prípade radikálnych diét je však tento úbytok často až príliš markantný a nebezpečný.

Príliš veľké straty svalov zvyšujú riziko zranenia či zlomeniny. Negatívne ovplyvňujú aj náš vzhľad. Krivky sú menej definované a koža má tendenciu ovisnúť, čím aj samotný efekt redukcie hmotnosti stráca svoju „viditeľnosť“.

Ako rýchlo a zdravo schudnúť

Názory na objem, ktorý môžeš schudnúť počas jedného týždňa a pritom neohrozovať svoje zdravie, sa v závislosti od rôznych faktorov líšia. My odporúčame pohybovať sa v rozmedzí od 0,5 do 1,3 kila za týždeň. Vedel/a si, že pomalšie chudnutie minimalizuje jojo efekt? A že práve vyšší hmotnostný úbytok môže veľmi rýchlo viesť k nežiaducej strate svalov a výraznému jojo efektu?

Štíhla mladá žena v červenom športovom tope prekvapene pozerá na tanier plný čerstvej zeleniny, ktorý drží v ruke

Náš tip: Chceš vedieť, aké faktory ovplyvňujú chudnutie? Podrobnejšie sme sa im venovali v článku 5 faktorov, od ktorých závisí naše chudnutie.

Opakom neprimerane rýchlej straty hmotnosti je príliš pomalé chudnutie. Mnoho z nás chudne zbytočne pomaly, niektorým sa schudnúť takmer nedarí. Čo s tým? Metabolizmus nemôžeme zrýchliť ani spomaliť. Dokážeme však “prinútiť” naše telo, aby spaľovalo viac, teda zvýšiť mieru metabolizmu. Viac spálených kalórií predstavuje spôsob ako rýchlo schudnúť. Tieto praktické tipy neuškodia tvojmu organizmu a “nakopnú” telo k redukcii hmotnosti.

1. Chceš rýchlejšie schudnúť? Pridaj do jedálnička viac bielkovín

Aby tvoje telo mohlo tráviť, potrebuje energiu. To znamená, že aj samotné trávenie spaľuje kalórie. Niektoré potraviny spotrebujú počas trávenia viac kalórií ako iné. Ako je to možné? Možno si už počul/a o tzv. termickom efekte. Ten je najvyšší u bielkovín a najnižší u tukov či rýchlych cukrov. Zvýšené množstvo bielkovín v strave teda prispeje k tomu, že počas dňa spáliš viac kalórii.

Čerstvé hovädzie a hydinové mäso, morské plody, vajíčka, strukoviny aj brokolica položené na stole predstavujú výborný zdroj bielkovín

2. Zohriaty organizmus redukuje hmotnosť rýchlejšie

Tvoje telo reaguje na rôzne stimuly. Podľa typu stimulov šetrí alebo míňa uskladnenú energiu. Stimul k tvorbe tepla – k zohriatiu organizmu podporí spaľovanie kalórií. Takýto stimul dodajú tvojmu organizmu napríklad štipľavé koreniny. Tie sú považované aj za prírodné spaľovače tukov. Patria medzi ne čili papričky alebo zázvor. Podobný efekt má aj studený kúpeľ. Telo sa pri ňom ochladí, čo ho prinúti k vytváraniu tepla a následnému výdaju energie.

3. Ako rýchlo schudnúť? Buduj svaly a hýb sa

Čím väčšie nároky kladieš na fyzickú kondíciu, tým viac nútiš telo, aby spaľovalo kalórie. Ak chceš začať rýchlejšie chudnúť, odporúčame okrem úpravy stravy začať aj s pravidelným cvičením či kardiom. Na začiatok stačí aj formou prechádzky alebo chôdze po schodoch. Svaly potrebujú k svojmu fungovaniu energiu. S rastom svalov teda stúpa aj množstvo energie, ktorú spotrebujú. Efektívny spôsoby, ako zaradiť viac pohybu do bežného pracovného dňa v kancelárii, predstavuje napríklad chôdza počas telefonovania alebo pracovanie v stoji pri počítači. Aj zdanlivo malé zmeny ti môžu na konci mesiaca priniesť pár desiatok až stoviek spálených kalórií navyše.

Modré tenisky, uterák a fľaša s vodou pripravené na spaľovanie kalórií

4. Pre rýchlejšie chudnutie uprav denný kalorický príjem

Pri snahe schudnúť nezáleží len na tom, koľko kalórií spáliš. Rovnako dôležité je aj koľko ich prijmeš. Ak dokážeš znížiť množstvo jedla, ktoré počas dňa (alebo v noci) zješ, výsledkom bude nielen zdravé, ale aj rýchlejšie chudnutie. Týchto 6 zmien ti pomôže znížiť príjem kalórií a zvýšiť metabolizmus.

Prvý a účinný spôsob, ktorý ti pomôže redukovať zbytočné kalórie, predstavuje výmena sladkých nápojov za čistú vodu. Čerstvý ovocný džús, kola či osladená káva môžu negatívne ovplyvniť tvoju snahu schudnúť. Tekuté kalórie dokážu nielen znehodnotiť chudnutie, dokážu aj jeho presný opak. Množstvo ľudí priberá práve kvôli tekutým kalóriám. Často sa čudujú, že „skoro nič nejedia“ a číslo na váhe stúpa. Samozrejme vieme, že napríklad taký 100 % pomarančový džús obsahuje naozaj veľa vitamínu C. Obsahuje však aj množstvo rýchlych cukrov a tým pádom aj kalórií, preto ti odporúčame dopriať si ho v primeranom množstve. Chutný pohár džúsu na raňajky ti dodá energiu do nového dňa, ale celú fľašu vypiť nemusíš.

Druhý spôsob, ako upraviť denný príjem kalórií, je zvýšiť celkový príjem vody počas dňa. Voda umožňuje telu fungovať, očisťuje ho od škodlivých látok a okrem toho pomáha potláčať pocit hladu – jednoducho povedané, žalúdok vysiela do mozgu signály, že je už plný. Aj jediný pohár vody tak dokáže výrazne znížiť množstvo stravy, ktoré si bude tvoje telo pýtať.

Pohár vody s kúskom citróna a ľadom položený na drevenom stole

Tretia možnosť, ako podporiť pocit nasýtenia, je zvýšiť príjem vlákniny. Vláknina dokáže na seba viazať vodu, ktorú si vypil, a tým vytvárať dojem, že si nasýtený/á. Ak hľadáš spôsob, ako rýchlo schudnúť, kombinácia vyššieho príjmu vody a vlákniny ti môže výrazne pomôcť. A ako príjemný bonus ti ešte aj zlepší trávenie.

Spánok hrá pri zdravom chudnutí omnoho väčšiu rolu, ako si zrejme myslíš. Spánok ovplyvňuje, koľko energie počas noci načerpáš. Čím viac energie máš, tým menej ju potrebuješ prijímať v podobe stravy (a najmä rýchlych cukrov). Spánok tiež ovplyvňuje hladinu hormónov grelínu (pri kvalitnom spánku klesá) a leptínu (pri kvalitnom spánku stúpa). Zatiaľ čo prvý menovaný stimuluje hlad, ten druhý ho potláča. A ako zlepšiť spánok? Tu je 15 spôsobov ako sa lepšie vyspať a vstať ráno svieži.

Vieš, koľko jedla cez deň zješ? Prehľadný jedálniček ti umožní mať denný príjem kalórií a živín pod kontrolou. Najrýchlejší spôsob, akým môžeš dosiahnuť prehľad o svojej strave, je zvážiť a zapísať si každé jedlo, ktoré počas dňa zješ. Pomôcť ti s tým môžu rôzne aplikácie, ktoré ti po zadaní danej suroviny (alebo jedla) a jej množstva spočítajú, koľko kalórií si prijal/a. To je samozrejme dosť náročné, ak to teda niekto nespraví za teba (tým myslíme napríklad krabičkovú diétu na mieru) ;-)

Tvoj úspech pri chudnutí záleží v značnej miere aj od tvojej psychiky. Menšie porcie, ktoré si môžeš dopriať s vyššou frekvenciou, pomôžu tvojej mysli presvedčiť telo, že nie si hladný/á. Nebudeš tak už potrebovať zjesť plnohodnotný obed za dvoch, mlsať „malý“ snack či jesť neskorú večeru. Tvoja šanca na úspech vďaka tomu rapídne stúpne.

Ryžové rezance s hydinovým mäsom a zeleninou na panvici, v tanieri a v krabičke od EASYDIET

Ak hľadáš možnosti, ako schudnúť rýchlo, efektívne a bez jojo efektu, určite zváž kombináciu aspoň niekoľkých z uvedených faktorov. Nezabudni, nie je dôležité čo najrýchlejšie schudnúť, ale zároveň aj neuškodiť svojmu zdraviu a vyhnúť sa zbytočným ďalším problémom.

S efektívnym chudnutím ti pomôžu naše redukčné programy. Dodajú ti všetky potrebné živiny, zasýtia ťa a zaženú aj chuť na sladké. Ak si práve v situácii, kedy potrebuješ schudnúť rýchlo, odporúčame ti náš program TURBODIÉTA. Táto rýchla diéta zostavená výživovými odborníkmi sa zameriava nielen na optimalizovaný denný príjem kalórií v chutnom a nutrične vyváženom jedle, ale aj na príjem potrebných vitamínov a minerálov.

VYBERTE SI PROGRAM STRAVOVANIA

Turbodiéta

Turbodiéta

Chceli by ste si vyformovať krivky pár dní pred dovolenkou? Alebo sa chystáte na ples a neviete sa zmestiť do šiat či obleku? Žiaden problém! Chápeme, že niekedy nastanú núdzové situácie, keď jednoducho nemôžete čakať, kým sa dlhodobá diéta prejaví. Presne pre tieto chvíle je určená dvojtýždňová TURBO DIÉTA.

od 20,50 € /deň
Detox Štart 3 dni

Detox Štart 3 dni

Občas je vhodné pomôcť tráveniu a zaradiť ľahšiu stravu. Tento trojdňový program odľahčí vaše trávenie a naštartuje proces chudnutia. Začnite cestu za svojim vytúženým cieľom s programom DETOX ŠTART.

od 19,90 € /deň
Džúsový detox Začiatočník

Džúsový detox Začiatočník

Džúsový detox je tekutá očistná kúra. Môže trvať iba deň alebo aj niekoľko mesiacov. Odstraňuje následky stresu aj nahromadených toxínov a pôsobí regeneračne. Je to najlepší a najbezpečnejší spôsob detoxikácie organizmu. Spôsob, ako si udržať a obnoviť energiu.

od 45,00 € /deň
facebook-icon