Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov
Keď vás v aute, vlaku či lietadle prepadnú únava a hlad, začne stúpať nervozita. Jednoducho potrebujete telu doplniť palivo. Prezradíme vám, prečo je dobré mať so sebou vlastné zdravé jedlo. Ponúkame vám konkrétne tipy, čo zdravé si zabaliť na cestu.
Medzi najčastejšie jedlá na cestách patrí bageta. To zrejme nikoho neprekvapí. A asi ani to, že v súčasnosti aj bežné benzínky ponúkajú omnoho viac možností na občerstvenie. Vo väčšine obchodov a prevádzok je dnes široký výber potravín, ktoré pomôžu uspokojiť primárnu potrebu zasýtenia. Prečo je teda stále výhodnejšie – finančne aj zdravotne – pripravovať si jedlo na cesty doma? Objasníme vám hneď niekoľko zásadných dôvodov, ktoré vás hádam presvedčia, že domáce jedlo so sebou je tou najzdravšou alternatívou.
Nielen pre ľudí s potravinovými alergiami či intoleranciami je dôležité vedieť, čo obsahuje jedlo, ktoré konzumujú. Ak si kupujete bagetu alebo iné hotové občerstvenie, je pomerne ťažké zistiť ich presné zloženie. Pri doma pripravenom jedle vždy presne viete, čo ste si zabalili.
Na čerpacej stanici či letisku sú dostupné aj zdravšie jedlá, no zväčša s extra príplatkom. Pokiaľ cestujete pravidelne alebo na dlhé trasy, vlastné jedlo je jedným zo spôsobov, ako zbytočne nemíňať a ušetriť.
Nielen doma sa môžete stravovať vyvážene a zdravo. Krabičkové stravovanie si pokojne prenesiete, kamkoľvek sa vyberiete. Ak budete jesť to, čo vám najviac chutí a na čo ste zvyknutí z domu, zaručene sa budete cítiť lepšie a mať viac energie. Nehrozia vám ani tráviace ťažkosti a iné komplikácie, ktoré na dovolenkách veľakrát spôsobí práve jedlo.
Jesť pravidelne je základom či garanciou toho, že telo je neustále sýte a spokojné. Len tak sa môžete vyhnúť chutiam na nezdravé sladké a mastné jedlá a neprejedať sa. Aj na cestách sledujte svoj časový harmonogram a nezabúdajte do doma pripravených pochúťok zahryznúť každé dve až tri hodiny.
Cestujete celý deň alebo potrebujete vyriešiť iba jedno hlavné jedlo? Máte v kufri auta prenosnú chladničku, prípadne si beriete termotašku? Pri plánovaní jedálnička na cesty by ste si mali ako prvé premyslieť, koľko jedla približne spotrebujete aj aké máte možnosti na jeho prenos a skladovanie.
Raňajky, obed, večera. Teraz, keď už viete, koľko jedla potrebujete, inšpirujte sa našimi nápadmi na zdravé jedlo na cesty:
Praktickým riešením, ako domáce jedlo zabaliť, dopraviť a udržať dlho čerstvé, sú kvalitné vzduchotesné boxy s priehradkami. Môžete v nich oddeliť rôzne druhy potravín. Na snack zasa využijete silikónové vrecká, respektíve menšie desiatové boxy. Ak si beriete doma pripravené jedlo na letisko, zabaľte ho do voskového obrúska, ktorý neskôr jednoducho poskladáte do príručnej batožiny.
Počas cestovania potrebuje telo získať energiu. Veľakrát nie je času nazvyš – napríklad pri zložitých presunoch po letisku, prípadne prestupoch z jedného autobusu do druhého. Aj preto vtedy často siahnete po rýchlych cukroch v podobe rôznych tyčiniek. Ide však o neefektívne krátkodobé riešenie, ktoré príliš nezasýti – sú to skrátka zbytočné kalórie. Lepším a zdravším riešením sú rozhodne alternatívy jedál, ktoré si zabalíte z domu so sebou – orechy a semienka, sušené ovocie, domáca müsli tyčinka, kvalitná horká čokoláda, prípadne špaldové alebo celozrnné muffiny s ovocím.
Proteínové doplnky sú stávkou na istotu, ak nemáte čas či nápady chystať si na cestu niečo iné. Proteínové nápoje sú praktickým riešením, ktoré spoľahlivo zasýti, a navyše doplnia váš denný príjem bielkovín. Ich príprava je jednoduchá, stačí mať so sebou menší shaker s odmerkou a vodu. Počas chvíle si pripravíte chutný a nutrične vyvážený drink obohatený o mnoho prospešných látok. Prípadne si na cesty vezmite proteínové smoothie, ktoré je tiež dostupné v práškovej forme, kaše a overené proteínové tyčinky na chvíle najvyššej núdze.
Pravidelný príjem tekutín, najmä čistej vody, je pre organizmus veľmi dôležitý. Nedostatok vody v tele môže spôsobovať zbytočnú nervozitu, nepríjemné bolesti hlavy a závraty. Prísun vody by ste určite nemali podceniť nielen počas horúcich dní.
Skvelé je, že tekutiny môžete doplniť aj konzumáciou ovocia a zeleniny. Paradajky, uhorky aj brokolica obsahujú viac ako 90 % vody, tak si ich zbaľte v lete so sebou ako prílohu k plackám alebo sendviču a vychutnajte si ich čerstvosť, kdekoľvek práve budete.
Čaká vás dovolenka alebo pracovná cesta na Slovensku? Ak nechcete prerušiť svoju diétu, prípadne sa celé dni trápiť, čo a kde budete jesť, vezmite si so sebou overenú krabičkovú stravu. Zdravé jedlá doručujeme takmer po celom Slovensku – naša diéta je dostupná až v 17 väčších mestách a ich okolí, takže sa stačí lokalizovať a my dovezieme jedlo priamo k vám.
Zdroj obrázkov: EASYDIET, Canva, freepik