Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov
Keto diéta patrí medzi pomerne prísne, avšak účinné formy redukcie váhy. Najmä ako krátko alebo strednodobá redukčná diéta má svoje nesporné výhody a dokáže priniesť želané výsledky.
Hrozí pri keto diéte predávkovanie sa bielkovinami? Je náročné skladanie jedálnička? A príde pri tomto type stravovania vlčí hlad?
Keto diéta je efektívny spôsob chudnutia, pri ktorom tvoria základ jedálnička potraviny bohaté na zdravé tuky, bielkoviny a veľa zeleniny. Jej obrovskou výhodou je, že vám nielenže pomôže účinne schudnúť, ale tiež mnohým ľuďom zmení pohľad na stravovanie. Aké sú ďalšie benefity keto diéty?
Základný princíp keto diéty spočíva v redukcii sacharidov na absolútne minimum (0-5 % z celkového objemu stravy) a ich nahradení zdravými tukmi a bielkovinami. Keto diéta je často mylne zamieňaná s bielkovinovou diétou alebo low-carb diétou. Na rozdiel od bielkovinovej diéty však kladie väčší dôraz na tuky a od low-carb diéty ju odlišuje radikálnejší prístup k sacharidom (u low-carb diéty je prípustné prijímať od 10-30 % kalórií zo sacharidov).
Ako už bolo povedané, približne 95 % všetkých kalórií v keto diéte pochádza z tukov alebo bielkovín. Prijateľnými potravinami sú chudé mäso, ryby, vajíčka, maslo a syry (typu mozzarella, kozí syr), orechy a semienka, avokádo, kokosový olej, olivový olej a zelenina s nízkym obsahom sacharidov (špargľa, kapusta, kel, paprika).
Pozor! Častou chybou, ktorú robí množstvo ľudí v priebehu keto diéty, je zvýšená konzumácia nezdravých tukov (napríklad z červeného mäsa, údenín a vyprážaných pokrmov). Takáto strava však môže viesť ku kardiovaskulárnym a mnohým ďalším ochoreniam a rozhodne neprispieva k redukcii hmotnosti. Počas keto diéty je úplne vynechané pečivo, jednoduché sacharidy (sladkosti), cestoviny, ryža, zemiaky, väčšina strukovín a taktiež aj ovocia. Táto úprava stravy má za následok, že telo sa dostane do tzv. ketózy, čiže stavu, v ktorom využíva namiesto glukózy ako zdroj energie ketóny. Ketóny čerpá z tukov, zatiaľ čo glukózu zo sacharidov, z čoho potom vyplýva nasledovné:
ketóza = nedostatok sacharidov = nedostatok glukózy = využívanie tukov ako zdroja energie = spaľovanie tukov
Malá časť sacharidov, ktorá zostáva aj počas keto diéty súčasťou stravy, zabezpečuje aspoň minimálnu hladinu glukózy, ktorá je pre ľudské telo nevyhnutná (najmä pre fungovanie mozgu). Zároveň dokáže určité množstvo glukózy (pokiaľ je v tele príliš nízka hladina) vyprodukovať aj samotný organizmus – celkom bez glukózy telo nikdy nezostane.
Pečivo, cestoviny či ovocie, to všetko sú bežné súčasti nášho dňa (hoci nie vždy v najzdravšej forme), ktoré pri dlhodobom stravovaní majú rozhodne svoje miesto v zdravom jedálničku. Takmer nulový príjem sacharidov nie je niečo, na čo by bol organizmus zvyknutý. Hoci to nutne neznamená, že táto diéta je nezdravá, prechod na takmer výlučne bezsacharidovú stravu môže byť pre mnohých náročný. Bežným sprievodným symptómom býva spočiatku malátnosť, bolesť hlavy a nedostatok energie.
Problémom dlhodobého keto stravovania môže byť aj nedostatočný príjem dôležitých mikroživín, ktoré sa často vyskytujú práve v potravinách, ktoré sú v keto diéte neprípustné (obsahujú väčšie množstvo sacharidov). Typickým príkladom je ovocie.
Ďalšou problematickou oblasťou môže byť vláknina, resp. jej nedostatok. To je nebezpečné najmä z pohľadu trávenia a vylučovania, pričom medzi časté prejavy patrí zápcha alebo hnačka. Ak sa teda rozhodnete pre keto stravu, rozhodne dbajte na príjem nutrične bohatých potravín (povolené ovocie, zelenina, prípadne celozrnné obilniny – ovsené vločky). Inšpiráciou vám môžu byť zdravé recepty plné cenných živín.
Keto diéta sa odporúča najmä ako strednodobý redukčný program. Pri dlhodobom využívaní sa môžu začať prejavovať nedostatky tohto spôsobu stravovania, a to najmä obmedzené možnosti výberu a problematický príjem niektorých nutrientov. Výhodou keto diéty je predovšetkým pomerne rýchla a efektívna redukcia váhy, a preto je vhodná pre tých, ktorí chcú prekonať stagnáciu a naštartovať svoje chudnutie.