Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Musí chudnutie škodiť našej imunite?

Rady pre zdravie / 19. 10. 2022

Mnoho ľudí si myslí, že chudnutie a imunita sú spolu v podstate nezlučiteľné. Nuž, keďže nie je chudnutie ako chudnutie, nemožno s týmto presvedčením tak úplne súhlasiť. Hneď ti aj prezradíme prečo.

Musí chudnutie škodiť našej imunite?

Imunita predstavuje schopnosť organizmu brániť sa pred rôznymi vírusmi, baktériami a chorobami. Čo je dôležité uvedomiť si je, že na imunitu majú vplyv nielen fyziologické faktory (strava, schopnosť hýbať sa, celkové zdravie organizmu), ale taktiež aj naša psychika. 

Môže chudnutie uškodiť našej imunite?

Áno, môže. Ale nemusí. Záleží na tom, aký štýl chudnutia zvolíme. Ultra-reštriktívne či rôzne bláznivé diéty majú bohužiaľ hneď niekoľko následkov, určite však medzi ne nepatrí efektívne chudnutie a silnejšia imunita už vôbec nie. Čo medzi tieto následky naopak patrí, je stres, hlad, únava a s tým všetkým spojená oslabená imunita. 

Nedostatok živín a to na nadväzujúci stres či únava spôsobujú, že telo nefunguje optimálne a nie je teda 100% pripravené čeliť rôznym nástrahám vo forme vírusov či baktérií. Takéto prepojenie psychiky s imunitou potvrdzujú pritom aj stovky rôznych výskumov.

Stres a imunita

Naša imunita je so psychikou úzko prepojená. Už dávno vieme, že vplyvom stresu dochádza k zvyšovaniu hladiny kortizolu (stresového hormónu), ktorého nadmerná hladina obmedzuje fungovanie prirodzenej schopnosti organizmu liečiť sa (tj. imunity). Zároveň s tým klesá hladina melatonínu, ktorý je nesmierne dôležitý napríklad pre náš spánok - jeho pokles má podobný účinok ako zvyšovanie kortizolu - oslabenú imunitu.

Ak je teda stres bežnou súčasťou nášho chudnutia, nielenže nemôže ísť o efektívne chudnutie, takéto “diétovanie” navyše ubližuje aj našej imunite.

To však hovoríme o nezdravom chudnutí.

Zdravé chudnutie

  • nám umožňuje aj naďalej prijímať dostatok živín
  • ponecháva v tele dostatok energie na bežné fungovanie aj šport
  • nás motivuje k pohybu i celkovo zdravšiemu životnému štýlu
  • posilňuje organizmus odstraňovaním nahromadených toxínov

To všetko sa deje len vďaka 2 faktorom:

  1. telu dodávame stravu plnú kvalitných bielkovín, ľahko vstrebateľných vitamínov a minerálov či postupnú energiu vďaka komplexným sacharidom = zdravú stravu
  2. nesnažíme sa chudnúť čo najrýchlejšie, ale dávame telu čas, aby svoju váhu redukovalo postupne a chudnutie tak bolo nielen zdravé, ale aj udržateľné 

Výsledky zdravého chudnutia sa prejavú nielen na váhe, ale taktiež aj po vizuálnej a psychickej stránke. Cítime sa lepšie, zdravšie a každý, hoci aj malý progres nás motivuje a robí šťastnými. To je veľmi dôležité, pretože…

Vďaka týmto efektom môže chudnutie ovplyvňovať našu imunitu naozaj pozitívne - mnoho ľudí navyše nezostane len pri zdravej strave, ale svoju snahu o väčšiu vitaliu podporí aj športom, otužovaním, meditáciou či väčším oddychom. No a všetky tieto činnosti potom či už priamo alebo nepriamo podporujú aj našu imunitu. 

Prečo väčšina ľudí nechudne zdravo

Najväčšou prekážkou, ktorá stojí medzi nami a zdravým chudnutím a teda aj silnou imunitou, sme bohužiaľ my sami. 

Pritom platí, že najčastejším dôvodom, prečo sa s touto prekážkou (samým sebou) stretávame je, že chceme dosiahnuť stanovené ciele nezmyselne rýchlo. Z toho potom samozrejme vyplýva napríklad to, že telu nedoprajeme dostatok času, zaťažíme ho absolútne šialenou diétou a… Výsledok poznáme asi všetci.

Ak chceme teda chudnúť zdravo, najdôležitejšie je dať telu dostatočný priestor. To znamená napríklad nasledovné:

  • denný kalorický príjem znížime len mierne, aby sme tak netrpeli hladom a dodali telu dostatok živín
  • nájdeme si čas na pohyb a pred znižovaním príjmu uprednostníme zvyšovanie výdaju energie 
  • oželieme pozeranie seriálu či futbalového zápasu a radšej pôjdeme spať v normálnom čase

Áno, všetko toto vyžaduje trpezlivosť a určite aj aspoň trochu pevnej vôle - kilá budú ubúdať len postupne, nebudeme mať toľko času na iné obľúbené aktivity a možno si niekedy budeme musieť aj niečo odoprieť. Výsledky však nie sú zanedbateľné - naša imunita, psychická pohoda či celkový zdravotný stav - to všetko zdravé chudnutie nielenže nepoškodí, ale práve naopak, podporí.

facebook-icon