Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Chudnem správne?

Tipy diét / 4. 12. 2018

Máte pochybnosti, či práve vy chudnete, tak ako sa má. Chudnete veľa, či málo? Ako rýchlo schudnúť? Skôr ako začneme chudnúť, by sme si mali uvedomiť, že je to zodpovednosť voči sebe a svojmu zdraviu. Uvedomte si ako často na jedlo myslíte a čo sú pre nás tie „spúšťače“, ktoré nás nútia jesť. Jesť by sme mali až, keď nám telo dá signál...

Chudnem správne?

Našim prvým krokom pri rozhodnutí schudnúť, by malo byť zmapovanie nášho stavu metabolizmu ale i fyzickej kondície. Mali by sme vedieť aký percentuálny podiel ma v našom tele tuk, voda a svaly.

Stanovte si koľko kg mesačne chcete schudnúť, pritom si treba uvedomiť, že ak zvolíme príliš rýchle tempo cieľ sa nám môže vzdialiť. Rýchly úbytok váhy má za následok jo-jo efekt a tak ako rýchlo schudneme, tak rýchlo aj priberieme. Zdravé chudnutie znamená úbytok váhy 2 – 4kg mesačne.

Psychika je pri chudnutí tiež veľmi dôležitá. Chudnutie bez pohody, znamená obranu organizmu a chudnutie neprebieha ako by malo. Netreba sa stresovať, ak počas diéty spravíme prehrešok a zjeme to, čo do nášho jedálnička nepatrí. Dôležité je byť v pohode a nerobiť prehrešky pravidelne.

Váhu odložte a vytiahnite ju len občas. Vaša predstava o úbytku kíl nemusí ísť tempom aké si vy predstavujete. Najlepší spôsob ako pozorovať naše chudnutie je rozdiel v obvode pása.

Premenlivé tempo. Chudneme, nohavice nám padajú, ale po určitom čase zistíme, že akosi stojíme na jednom mieste. Zo začiatku chudnutie pôjde rýchlejším tempom, neskôr sa chudnutie spomalí. Tempo chudnutia záleží od toho, za ako dlho ste kilá naberali, či chudnete z veľkej obezity, alebo máte len pár kíl nadváhy a nezanedbateľný je i vek. S vekom klesá základný výdaj energie, čo znamená, že by ste mali príjem energie prispôsobiť úmerne aj výdaju. Dôležité je zaradiť do jedálnička, čo najviac zeleniny a racionálnej stravy.

Nemôžme očakávať, že budeme optimálne chudnúť, keď zmeníme len stravovanie. Je treba zvýšiť pohybovú aktivitu. Stačí, ak sa budeme prechádzať v zvýšenom tempe.

Po skončení diéty prichádza obdobie kedy môže nastať spätný nárast hmotnosti tzv. jo-jo efekt, ktorý je vlastne obrannou organizmu, ktorý sa po diéte bojí hladovania. Po diéte je najdôležitejšie dodržiavať zásady zdravého stravovania. To, že schudnete neznamená, že váha ostane navždy rovnaká. Je to zmena stravovania aj po diéte, nedá sa vrátiť k stravovacím návykom pred diétou. Začínate postupne prechádzať na stravovací štýl zvaný racionálna výživa. To je jediná cesta, ako zas nepribrať. Ak sa po diéte vrátite ku jedeniu bežných jedál, zákonite ste nazad v energetickom prebytku a znovu priberiete.

Dodržiavajte pravidelnosť, menšie porcie, pestrosť a hlavne sa neprejedajte!!!

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon