Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Prechádzky s deťmi

Cvičenie / 6. 12. 2018

Ak ste milovníkom prírody a horských túr, určite vás potešila zmena počasia, ktorá je ako stvorená na vychádzky do lesa či na výlety. Určite chcete svojím deťom to najlepšie a ešte si pamätáte obdobie, keď vás rodičia zobrali na túru a vy ste boli tie najšťastnejšie bytosti na svete.

Prechádzky s deťmi

Obdobie, keď ste obdivovali otca, ktorý mal pri sebe nožík a vyrezal vám prak, alebo paličku na chodenie. Alebo vám len pokrájal špekáčik, či natrel paštétu na chlieb. Bol pre vás veľký hrdina a odvážny chlapík. Mama, tá vás učila názvy kvetín, stromov a vždy mala pre vás nejakú tú maškrtu.

Teraz máte vlastné deti a chcete, aby aj oni mali vzťah k prírode, aby ste mohli spokojne tráviť voľné chvíle v prírode všetci spolu. Určite nechcete urobiť žiadne chyby, prípadne podceniť túru, a tak sa vám vynárajú mnohé otázky. Napr.: Patria deti do hôr? V akom veku by mali deti začať chodiť do hôr? Aká  nadmorská výška škodí deťom? Na aké túry sa vybrať…

Dieťa medzi prvým a tretím rokom, ktoré už samo chodí, sa má z miesta A na miesto B presúvať v kočiariku, v aute, v nosiči, na rukách. Potom sa mu má na bezpečnom mieste pod dohľadom dospelej osoby nechať priestor na voľný, spontánny pohyb, dĺžku a intenzitu ktorého si samé určuje. Túry a dlhé pešie prechádzky nie sú pre tieto deti vhodné. Rodič naviac nevie vždy zhodnotiť mieru unaviteľnosti dieťaťa. Dieťa vydrží veľa, ale ak sa precenia jeho možnosti, býva zvýšene unavené, paradoxne potom nevie zaspať a následne aj horšie papá. Takže v tomto veku túra len na chrbte rodiča!

Človek je súčasťou prírody tak, ako i hory, a preto je jeho kontakt s okolím nevyhnutý od čo najútlejšieho veku. Pohyb v prírode má svoj fyzický rozmer v pohybe, v zdolávaní prekážok, pobyte na čerstvom vzduchu, v istej forme otužovania, ale i duchovný v podobe zážitkov, poznania, súťaženia, hier, videnia zvierat a živočíchov.

Prechádzky na čerstvom vzduchu sú pre každé dieťatko veľmi dôležité. Platí to samozrejme aj v zime. Nie je vhodné obmedzovať prechádzky len preto, že je vonku trochu chladnejšie. Ak budete pravidelne chodiť na prechádzky aj v zime, môžete tak posilniť imunitu vašich drobčekov a určite budú aj lepšie spinkať.

Prechádzky s bábätkom sú nielen príjemným spestrením života mamičky na materskej dovolenke (a samozrejme, aj bábätka), ale sú tiež dôležité pre zdravie dieťatka. Pobyt na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a mnohé bábätká tiež oveľa lepšie spinkajú vonku než vnútri. Pre mamičku je prechádzka aj vhodnou pohybovou aktivitou, vďaka čomu sa rýchlejšie dostane do pôvodnej formy.

facebook-icon