Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Metabolizmus a chudnutie

Tipy diét / 4. 12. 2018

Keď príde reč na zhadzovanie ,,kilečiek” - hneď z prvej rady na nás máva metabolizmus a hmotnosť. Hm, celkom logické. Lenže. Takmer polovica národa ešte nevie pochopiť význam toho, že každé telo je ,,unikátne umelecké dielo” a to moje dokáže spáliť kalórie odlišne ako to ,,nehorázne ukážkovo modelkovské” ktoré pravidelne pretŕča moja susedka na balkóne (a tým mi neblahodárne zvyšuje krvý tlak ). Ústrednú príčinu, prečo tomu tak je hľadajme v magickom slovíčku ,,metabolizmus,,.

Metabolizmus a chudnutie

Ako priberáme? Ako chudneme?

Energetická rovnováha organizmu je príliš komplikovaný proces nato, aby to náš mozog pochopil na prvýkrát. Prečo? Lebo je vytváraný množstvom faktorov. Prírastok, úbytok alebo udržanie telesnej hmotnosti je z veľkej časti závislý na:

 • množstve kalórií, ktoré potrebujeme na udržanie života /metabolizmus - látková výmena/
 • množstve kalórií, ktoré spálime počas fyzickej aktivity
 • množstve kalórií, ktoré spotrebujeme  

Čo je teda vlastne metabolizmus? Ako spolu hmotnosť a metabolizmus súvisia?  

Nešťastníci, ktorí celý život bojujú s kilami, pretože nedostali do daru schopnosť udržať si hmotnosť na primerane uspokojujúcej úrovni sa zvedavo dožadujú odpovede na otázku čo sa deje s potravou vnútri tela. Veda je bezhraničná, veda je nezastaviteľná a už dávno  rozlúskla tento tvrdý oriešok (či snáď orechovú škrupinku?).

Metabolizmus je doslova a do písmena zložitým dejom. To jednoducho hlava na prvýkrát neberie . Odborne vyjadrené, je to spektrum procesov- telesných, chemických, ktoré ľudské telo udržiavajú pri živote tak, aby fungovalo. Ale pozor! Nie je to isté, čo trávenie! Prebieha totiž v každej jednej bunke nášho tela. V každej každučkej. No a trávenie? To je naopak mechanický a chemický proces spracovania potravy v tráviacom systéme. A v tom je ten pes zakopaný 

Všetko je to aj tak genetika! Či?  

Áno. Zaiste. Náš metabolizmus je doslova lepidlo na výhovorky.

,,Ja už priberám aj zo vzduchu. Ja nikdy neschudnem, lebo mi nefunguje štítna žľaza. Po pôrode sa mi hrozne spomalil metabolizmus a nemôžem schudnúť. Všetci v našej rodine sú tuční, ja nebudem iný”.

Tak čo je na tom pravdy? Môžu za všetko hormóny a gény alebo si kormidlom svojej loďky môžeme točiť sami? 

Teoretizujúc, že genetika úzko súvisí s hmotnosťou a naše telo je naprogramované do pozície, aby slúžilo ako väčšia ,,zásobáreň tuku”, budeme sa musieť pekne ,,namakať, aby si nás ľudia nemýlili s chodiacimi guľami. No ďakujem pekne. Veda však zase zasahuje a vyvracia - uf J.  Gény, ktoré nás na nadváhu programujú, majú nad nami iba zhruba 30%-nú moc!!! Takže tak J

No dobre a čo tie hormóny? Pravdaže, napríklad hormóny štítnej žľazy do vysokej miery regulujú metabolizmus a spaľovanie tukov, ale je reálne predstaviteľné, aby na našom päť miliónovom Slovensku bolo tóóóľko chorých štítnych žliaz??? 

Spomaľovače a urýchlovače metabolizmu? 

Také niečo existuje? No veru, čudovali by ste sa, čo všetko tento proces premeny kalórií z potravy na energiu dokáže spomaliť. Tak napríklad: 

 • vedeli ste, že vynechanie raňajok ho spomalí až o 40%?
 • aviváž, kvetinové vôňe, deodorant, soľ do kúpela je lepšie nahradiť sviežou citrónovou vôňou, ktorá naopak pôsobí ako stimul !
 • láska ku gauču a apatia voči prírode mu dávajú červenú na plnej čiare
 • glutamán sodný (práškové polievky, ochucovanie zmesi, omáčky, ktorých je súčasťou)
 • nízka kvalita spánku, vynechávanie jedál, zlý pitný režim .. Atď atď atď…. 

Naopak, zázračne urýchliť dokáže metabolizmus, ak: 

 • si zadovážime dobrú kuchársku knihu
 • nezabudneme raňajkovať a pred tým zjesť ½ grapefruitu 
 • aspoň párkrát do týždňa pridáme do jedla pálivú papriku
 • po cvičení nebudeme aspoň hodinu jesť a piť nič, čo obsahuje tuk a cukor
 • každý deň si pridáme do jedla ½ čajovej lyžičky mletej škorice alebo zázvoru a ako prirodzenú súčasť nášho jedla zjeme 1-2 polievkové lyžice olivového oleja 

Zhrnutím všetkého môže byť fakt, že ak náš ľudský mozog jedného krásneho dňa pochopí, že zdediť je možné nielen gény, ale aj vzťah k jedlu a k prírode, babkinu kuchársku knihu, tenisky a bicykel, lásku či nenávisť k zvieratám, úsmev na tvári a pocit slobody, potom dôjde k ,,osobnostnému prerodu” a v tej chvíli uveríme, že len my máme silu zmeniť našu hmotnosť a prístup k chudnutiu! Že to, čo, kedy, kde jeme, koľko spíme, koľko máme svalov - má vplyv nielen na ten náš zázračný metabolizmus, ale aj na naše gény a hormóny. 

A v momente, keď si z nášho tela urobíme spojenca, a nie nepriateľa, ktorý zamínuje celé pole našej snahy v boji s nadváhou, skončí sa šialený život stravovania ako na húsenkovej dráhe a naše sebavedomie si opäť nájde svoje miesto. 

NEZABUDNITE:

,Ak si myslíte, že to dokážete, máte pravdu. Ak si myslíte, že to nedokážete, tiež máte pravdu. Verte si, že dokážete.” Henry Ford

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon