Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Pitný režim pre ladné krivky

Rady pre zdravie / 14. 3. 2024

Ak milujete rozmanité chute nápojov, džúsy, kokteily a rozhodli ste sa schudnúť, pripravte sa na výzvu. Počas diéty je ideálnym nápojom čistá voda, maximálne ochutená citrónom. Nemusíte sa však úplne vzdať ani čerstvo odšťavených ovocných či zeleninových štiav, prípadne iných tekutých pochúťok. Čo piť a čo nepiť počas chudnutia, aby ste dosiahli reálne výsledky a celé telo ozdravili?

Pitný režim pre ladné krivky

Voda ako základ zdravého chudnutia

Najdôležitejšou spoločníčkou počas celého chudnutia je kvalitná voda s nízkym obsahom minerálov. Dôvod je jednoduchý – ak nepijete dostatok tekutín, telo je dehydrované, metabolizmus sa spomalí a chudnutie tak nebude efektívne. Výskumy jasne ukazujú, že ženy, ktoré vypijú počas diéty osem a viac pohárov vody denne, spália viac kalórií ako tie, ktoré zanedbávajú príjem vhodných tekutín. 

Funkcia vody pri diéte

 • Termoregulácia,
 • dodanie energie organizmu,
 • zníženie chuti do jedla (viac vody = menej jedla),
 • efektívnejšie spaľovanie kalórií – zrýchlenie metabolizmu,
 • prečistenie organizmu – voda odvádza z tela odpadové látky.

Aké je primerané množstvo vody na deň?

Množstvo vody odporúčané na deň závisí od viacerých faktorov – od pohlavia, veku, hmotnosti, štruktúry tela, športových aktivít aj od ročného obdobia. Pokiaľ ide o presné množstvo, ktoré by ste mali denne vypiť, existujú rôzne odporúčania. Všeobecne však platí, že na 1 kilogram hmotnosti by ste denne mali vypiť aspoň 25-40 ml tekutín. Dospelý človek s váhou približne 70 kilogramov by mal vypiť aspoň 2 - 2,5 litra tekutín. 

Ako správne piť vodu 

 • Ideálne je, ak si stanovíte konečný cieľ – vypiť každý deň minimálne 8 až 10 dvojdecových pohárov denne (dohromady aspoň 2 až 3 litre).
 • Začnite pomaly – na úvod postačí, ak si každý deň pridáte o pohár viac, ako ste boli doposiaľ počas dňa zvyknutí vypiť.
 • Nevynechajte ranný štart. Začnite deň s tým, že vypijete dva poháre vody s plátkom citróna. Uvidíte, že Vám to pomôže rýchlejšie sa prebrať a cítiť sa fit.
 • Nezabudnite, že ak pijete kávu, potrebujete vypiť navyše toľko vody, aký je objem šálky s vašim kofeínovým životabudičom.
 • Nepite až v momente, keď cítite smäd. Keď ste smädní, už je zle. Spomaľujete tak nielen svoju výkonnosť a vitalitu, ale aj metabolizmus a chudnutie. Predchádzajte podobným situáciám tak, že sa budete snažiť piť pravidelne (napríklad pohár vody raz za hodinu).
 • Majte vždy po ruke fľašu s čistou vodou. Či už ste na nákupoch, v aute, umývate okná alebo ste na prechádzke so psom, nikdy nezabudnite na fľašu vody. Najvhodnejšou voľbou je neperlivá, nízkomineralizovaná a nechladená.
 • Hodina cvičenia = 3 poháre vody navyše. Ak holdujete aeróbnemu cvičeniu (beh, bicyklovanie, aerobik, plávanie) a je teplo, potrebujete ešte asi o jeden liter vody navyše. Keď sa venujete anaeróbnemu cvičeniu (posilňovanie, kalanetika, power joga), stačí pridať k dennému príjmu asi 750 mililitrov..
 • Stiahnite si aplikáciu s upozornením na konzumáciu vody.
 • Ak Vám nechutí čistá voda, skúste hľadať iné vhodné alternatívy (napríklad nesladené čaje).
 • Pripravte si vopred dostatočné množstvo vody, ktoré chcete počas dňa vypiť a pomaly popíjajte vždy a všade.
 • Nenechávajte si pitie vody na večer – rozložte si príjem vody rovnomerne počas celého dňa.

Riziká spojené s nedostatočným príjmom tekutín

Keď málo pijete, telu hrozí dehydratácia a tiež sabotujete úspech diéty. K najčastejším prejavom dehydratácie patrí sucho v ústach, závraty, únava, bolesti hlavy, zvýšená srdcová frekvencia, zlyhanie obličiek a niekedy dokonca aj opuch mozgu. 

Čo môžete piť okrem vody?

 • Káva – nemusíte sa jej úplne vzdávať, ale dôležité je mať mieru a vyvážiť každú šálku pohárom čistej vody. Denne sa odporúčajú sa maximálne dve šálky kávy bez cukru a smotan. Kofeín je však aj prospešný – dokáže dodať energiu a podľa vedcov chráni telo aj pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, pred niektorými ochoreniami srdca, ba dokonca aj pred rakovinou hrubého čreva.
 • Mlieko obsahuje vápnik, ktorý nielen posilňuje kosti a zuby, ale tiež pomáha účinne spaľovať tuky. Avšak nie je to náhrada vody, skôr potravy.
 • Cmar je pre telo veľmi prospešný. Tento sýty nápoj s obsahom vápnika, ale tiež baktérií, ktoré sa starajú o správnu mikroflóru v hrubom čreve by ste si mali obľúbiť. Ak chcete posilniť svoju imunitu, zlepšiť trávenie, vyprázdňovanie aj kvalitu pokožky, rozhodne si doprajte každý deň pohár cmaru ako zdravý doplnok jedálnička.
 • Ovocné a zeleninové šťavy – ak si neviete predstaviť, že by ste sa počas chudnutia mali vzdať ovocných či zeleninových štiav, zabudnite na tie z obchodu. Vytiahnite odšťavovač a raz za deň si na ňom pripravte osviežujúci ovocný či zeleninový mix. Pozor však na množstvá! Počas redukčnej diéty môžete denne vypiť maximálne dva decilitre čerstvej šťavy, ktorú je dobré zriediť s vodou v pomere jedna k jednej.

Nevhodné náhrady vody počas chudnutia

Počas chudnutia sa určite vyhnite tvrdému alkoholu, kúpeným dosladeným šťavám, džúsom (stopercentné alternatívy s kvalitným zložením sú prípustné), sladeným nápojom a energetickým nápojom.

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon