Váš osobný kuchár už viac ako 13 rokov

Košík je prázdny

Kardio vs. iné typy cvičenia – čo si vybrať?

Cvičenie / 21. 11. 2020

Zrejme nie je žiadnym prekvapením, že takmer akýkoľvek pohyb je pre naše telo prospešný. Nezáleží pritom, či je to vo forme športu, alebo len obyčajnej prechádzky. Rôzni ľudia však majú rôzne ciele a preto nie každému vyhovuje ten istý typ pohybovej aktivity. Ako si teda vybrať ten správny pre seba?

Kardio vs. iné typy cvičenia – čo si vybrať?

Chudnutie a tréning

Pokiaľ je tvojím cieľom zníženie telesnej hmotnosti, voľbou číslo 1 by mal byť kardio tréning.

Prečo práve kardio? Kardiovaskulárny tréning môže predstavovať ľubovoľnú aktivitu, ktorá je zväčša vykonávaná s pomerne nízkou intenzitou, avšak po relatívne dlhú dobu. Pod týmto pojmom si teda môžeš predstaviť dlhšiu prechádzku, rýchlu chôdzu, ba dokonca aj beh či bicyklovanie a plávanie.

kardio tréning, žena oddychuje po behu

Princíp spaľovania tukov je pritom naozaj jednoduchý a vždy rovnaký – telo je vystavené zvýšenej záťaži, na ktorú reaguje čerpaním energie z uložených zásob. V ideálnom prípade čerpá energiu z uložených tukov, čím je dosiahnutý želaný efekt. Spaľovanie tukov však nie je jediným benefitom kardio tréningu.

Medzi ďalšie výhody patrí tiež:

  • posilňovanie kardiovaskulárnej sústavy
  • zlepšenie kondície
  • jednoduchosť, nenáročnosť

Posledný benefit je do veľkej miery subjektívny. Veľa ľudí si však kardio cení najmä pre jeho jednoduchosť, s akou je možné ho vykonávať. Rýchlejšia chôdza i mierny beh sú jednoducho nenáročné aktivity, ktoré si môžeš veľmi ľahko spríjemniť rozhovorom s partnerom či počúvaním hudby. Na zahodenie určite nie je ani skutočnosť, že hoci pri 30 minútovom behu spáliš aj niekoľko stoviek kalórií, po jeho konci sa budeš stále cítiť sviežo a dobre.

Ani kardio však nie je dokonalé

Najznámejšími alternatívami ku kardio tréningu sú tzv. HIIT cvičenie a silový tréning. Princíp HIIT tréningu spočíva v aktivite s vysokou intenzitou a nízkymi intervalmi. Typickým príkladom sú napríklad krátke šprinty. Silový tréning je zameraný na cvičenie s odporom či záťažou, ktorú môže predstavovať naša vlastná váha či rôzne závažia. V porovnaní s týmito druhmi cvičenia má kardio isté obmedzenia, na ktoré je dobré pamätať.

Čo ti kardio tréning neprinesie:

  • zvýšenie sily, výbušnosti
  • budovanie a spevňovanie svalov

Navyše, ak ho porovnáme napríklad so značne intenzívnejším HIIT tréningom zistíme, že kardio si vyžaduje viac času na spálenie rovnakého množstva kalórií. Taktiež je nutné podotknúť, že kardio tréning je menej efektívny aj z pohľadu spevňovania svalovej hmoty. Silový tréning zase podporuje rast svalov, ktoré zvýrazňujú a podtrhujú efekt nižšieho objemu tukov v tele.

fitness vybavenie, činky, fitlopta, váha

Ako si teda vybrať?

Ideálnou voľbou pre väčšinu ľudí je kombinácia viacerých typov cvičenia. Nakoľko vytrvalosť ide ruka v ruke so silou a naopak, je vhodné jednotlivé tréningy striedať. Nemusíš sa však obávať, že by si si musela hneď zadovážiť činky či iné náčinie. Úplne postačí, ak si raz a alebo dvakrát za týždeň zacvičíš s vlastnou váhou.

Nech už sa rozhodneš pre akýkoľvek typ tréningu, je dobré vedieť, že pohyb je iba doplnkom. Ak to so zmenou postavy myslíš vážne, základom by mala byť vždy zdravá strava. Zvýšenú pozornosť by si mala venovať prijímaniu dostatku vitamínov a minerálov (najmä z čerstvých potravín) a taktiež aj bielkovín, ktoré telo začne v určitom momente taktiež spaľovať.

Ak si na plánovanie či prípravu adekvátneho jedálnička netrúfaš, veľmi radi ti pomôžeme. Stačí si...

VYBERTE SI PROGRAM

Fitness STARTER

Fitness STARTER

Chcete schudnúť a zároveň formovať postavu pravidelným cvičením? Ak sa zameriavate najmä na vytrvalostné tréningy, tento program je určený práve pre vás. Už po mesiaci stravovania a tréningu uvidíte pozitívne výsledky. Ubudne vám tuk, pribudnú svaly. Sústreďte sa na cvičenie, prípravu vyváženej fitness stravy nechajte na nás.

od 18,00 € /deň
Fitness BUILDER

Fitness BUILDER

Akokoľvek poctivo odcvičený tréning je zbytočný, ak pred ním a po ňom telo nedostane všetky potrebné živiny v správnej kvalite i kvantite. Regenerácia, doplnenie energie a samozrejme aj rast svalov, s tým všetkým vám pomôže fitness strava FITBODY BUILDER – nekompromisný program pre tých, ktorí chcú dosahovať špičkové výsledky.

od 20,00 € /deň
facebook-icon