Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

5 faktorov, od ktorých závisí naše chudnutie

Rady pre zdravie / 23. 7. 2021

Určite každý, kto nie je spokojný so svojou váhou a chcel by chudnúť, by to chcel dosiahnuť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie. To, ako rýchlo dokážeš zhadzovať prebytočné kilá, však neovplyvňuje len tvoja snaha či strava. Zložitosť (alebo jednoduchosť) chudnutia závisí od hneď niekoľkých faktorov.

5 faktorov, od ktorých závisí naše chudnutie

Samozrejme, so správnou životosprávou vrátane dostatočného pohybu schudne každý. Niekomu to však ide jednoduchšie, niekomu už menej. Všetko to záleží od:

Kde začínaš....

Počiatočný stav je veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje, akou rýchlosťou sa bude tvoje chudnutie uberať. Platí pritom, že čím výraznejšia je prebytočná hmotnosť (nemusí sa jednať vždy o obezitu), tým rýchlejšie sa jej telo začne zbavovať. Existuje preto hneď niekoľko dôvodov. 

Ak je organizmus doslova zaťažený nadváhou, len k samotnému prežitiu potrebuje množstvo energie. To znamená, že aj bez akéhokoľvek pohybu (len samotný bazálny metabolizmus) spáli viac kalórií ako výrazne štíhlejšie telo. Ak sa k tomu navyše pridá aj spomínaný pohyb, prebytočná váha bude predstavovať akúsi záťažovú vestu, ktorá ešte zvýši náročnosť každého tréningu či pohybovej aktivity.

muž leží po cvičení s činkou v ruke na podložke

Medzi ďalšie dôvody patrí napríklad skutočnosť, že človek s obezitou bude s veľkou pravdepodobnosťou zadržiavať výrazne viac vody (ktorá sa dá “zhodiť” výrazne rýchlejšie) a jeho pomer tukov a svalov bude taktiež výrazne odlišný od človeka s primeranou váhou alebo iba miernou nadváhou.  

Aký je tvoj podiel svalov a tukov...

Svaly sú pri chudnutí veľmi dôležité. Za prvé: formujú postavu - aj osoby s rovnakou váhou a výškou môžu vyzerať výrazne odlišne (v závislosti na ich odlišných pomeroch svalov a tuku). 

Za druhé: svaly potrebujú k svojmu fungovaniu energiu. Odkiaľ ju získavajú? Zo stravy, presne tak. Tak ako celý organizmus, aj jednotlivé svaly spaľujú pri svojej činnosti kalórie. Pokiaľ je teda cieľom chudnúť, čiže spaľovať čo najviac kalórií a s nimi aj tukov, platí že čím viac svalov, tým je chudnutie rýchlejšie.

Koľko máš rokov...

S pribúdajúcim vekom telo čoraz ťažšie buduje svaly a zároveň ich čoraz rýchlejšie ich stráca. To však nie je jediný dôvod, prečo je chudnutie stále náročnejšie. 

Ľudský metabolizmus má veľmi dôležitú, hoci v tomto prípade nežiadúcu, schopnosť. Dokáže sa výborne adaptovať na meniace sa podmienky. Platí to napríklad aj pri diéte. Rovnaký kalorický deficit bude postupne znamenať stále menší a menší úbytok na váhe, pretože telo sa jednoducho naučí fungovať s menším prísunom energie. V podstate totožný proces prebieha aj v celoživotnom horizonte. Jednotlivé orgány potrebujú k svojmu fungovaniu stále menej energie a spália tak menej kalórií. Platí teda, že čím nižší vek, tým jednoduchšie je chudnúť.

Či máš dostatok spánku...

Dostatok spánku = menej stresu, viac energie (aj bez extra kalórií), lepšia nálada aj sebakontrola. 

žena po prebudení

Nedostatok spánku = stres, väčšia náchylnosť k zlým rozhodnutiam (“dám si tyčinku - potrebujem cukor, potrebujem energiu…”) atď. 

Treba ešte niečo dodať? Ak máš pocit, že by sa ti zišlo zopár rád a tipov, ako svoj spánok skvalitniť, rýchlejšie zaspávať a  lahšie vstávať, určite si nezabudni prečítať aj tento článok: 15 tipov pre lepší spánok a ľahšie vstávanie.

A nakoniec: aký je tvoj kalorický deficit?

Tu sa ponúka jednoduchá rovnica - čím väčší deficit, tým rýchlejšie chudnutie. Nuž, áno aj nie. Ako sme pred chvíľou uviedli, telo sa dokáže adaptovať na všeličo, a to aj vrátane kalorického deficitu. Samozrejme, potrebuje na to istý čas. Veľký kalorický deficit teda môže znamenať, že dôjde aj k väčšiemu úbytku na váhe. Je tu však hneď niekoľko “ale”. 

V prvom rade, radikálne zredukovanie prijímaného množstva kalórií nie je ideálne. Zaťažuje organizmus, oberá nás o energiu a môže aj zvyšovať hladinu stresu. Navyše, telo si po pár dňoch/týždňoch naozaj zvykne a výsledkom bude, že k tomu, aby chudnutie pokračovalo, bude nutné ďalej znižovať už tak nízky príjem kcal. 

V realite sa tak dostaneš tam, kam by si sa dostal/a s postupným a miernym znižovaním kalorického príjmu, akurát to bude únavnejšie, nepríjemnejšie atď. 

Ako rýchlo je príliš rýchlo?

Veľa ľudí si myslí, že čím rýchlejší je ich proces chudnutia, tým lepšie. Jasné, z pohľadu vysnívanej váhy určite. ALE! Z pohľadu vzhľadu i celkového zdravia to už tak ružové rozhodne nie je. Zdravé chudnutie predstavuje úbytok na váhe od 0,5 do 1,2 kg/týždeň. Rýchlejšie chudnutie = strata tukov, vody a SVALOV. Váha teda nie je všetko. 

človek stojí na osobnej váhe s donutom v ruke

A prečo sú svaly dôležité už určite vieš. Formujú ľudské telo, dodávajú mu jasné línie a sú samozrejme dôležité aj z pohľadu ochrany našich kostí, kĺbov atď - viac o tejto téme a tiež aj o tom, ako zrýchliť celý proces chudnutia, nájdeš v našom článku Ako chudnút rýchlo a zdravo

Zo začiatku môžeš samozrejme chudnúť aj viac ako 1,2-1,5 kila a nemusí to uškodiť tvojmu zdraviu. V dlhodobom horizonte by sa však tvoj progres mal ustáliť a spriemerovať na vyššie spomínané hodnoty. 

Vyzerá to až príliš zložito a zdĺhavo? Neboj sa. So správne nastavenou diétou nemusíš ani vedieť, že “dietuješ”. Navyše, každé kg tuku, ktoré zhodíš postupne a zdravo, sa už len tak nevráti. Tak teda veľa síl a energie.

facebook-icon