Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Ako nakupovať ovocie

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Leto je skvelým obdobím roka. Všetci sa snažíme nájsť trošku času na oddych, aby sme pri letných teplotách dobili energiu. Počas horúcich dní vám určite príde vhod náš seriál o čerstvých štavách, tak aby aj to vaše leto bolo plné šťavy. Navyše len pre našich klientov prinášame špeciálnu akciu na darček k odštavovačom značky Catler. Viac informácii na konci článku...

Ako nakupovať ovocie

Podobne ako počas prípravy jedál je aj pri odšťavovaní dôležité používať kvalitné a čerstvé suroviny, či už sa jedná o ovocie alebo zeleninu. Ako spoznať v obchode tie správne plody?

VYBERAJTE OČAMI

  • Dôležité je všímať si čistotu ponúkaného ovocia a zeleniny
  • Žiaden z plodov nesmie byť napadnutý hnilobou, byť poškodený teplom či mrazom
  • Najväčšie či najkrajšie kusy nemusia byť najchutnejšie, môže ísť o účinok chemických hnojív, voľte skôr zlatú strednú cestu

PRIVOŇAJTE SI

  • Zrelá zelenina a ovocie krásne vonia, žiadne rušivé zápachy

POUŽITE HMAT

  • Plody zľahka postláčajte, podľa mäkkosti zistíte ich čerstvosť
  • Vyberajte to ovocie, ktoré sa voči svojej veľkosti javí ťažšie

Ovocie a zeleninu nakupujte sezónne, bude mať lepšiu chuť a nutričnú hodnotu.

Dajte prednosť ovociu či zelenine, ktorá sa dá vyberať z otvorených škatúľ, než baleným plodom.

Nakupujte len v takom množstve, koľko zvládnete spracovať či zjesť. Čím dlhšie budú suroviny skladované, tým viac budú strácať vitamíny.

U všetkých druhov čerstvého ovocia a zeleniny musí byť uvedená krajina pôvodu. Do akostných tried sa zaraďujú len nasledujúce druhy ovocia a zeleniny: jablká, hrušky, citrusové plody, kiwi, broskyne, nektarinky, jahody, stolové hrozno, šalát, endívia letná kučeravá, endívia zimná, paprika a paradajky. Ostatné druhy sa do akostných tried nezaraďujú, nesmú teda byť označené akosťou.

FARMÁRSKE TRHY

Čerstvú bio zeleninu a ovocie najľahšie zoženiete na farmárskych trhoch. Oplatí sa sledovať regionálnu tlač či internet.

  • Na farmárskych trhoch dbajte na to, aby boli produkty sezónne
  • Pozor na predajcov, ktorí ponúkajú kompletný sortiment - od byliniek až po zemiaky a hrozno. Nie je reálne, aby všetko vypestovali sami.
  • Chodievajte na trhy pravidelne, nájdite si svojho osvedčeného predajcu s kvalitnými produktmi

SKLADOVANIE OVOCIA A ZELENINY

JABLKÁ, HRUŠKY

Skladujeme oddelene od ostatného ovocia a zeleniny. Hrušky, najmä zimné odrody, možno kúpiť nezrelé a doma ich nechať dozrieť pri izbovej teplote, kedy zmäknú a zosladnú. Zrelé skladujeme v chladničke, kde vydržia dlhšie.

BOBUĽOVINY

Jahody, slivky, čučoriedky a pod. majú krátku sezónu a nie je vhodné ich skladovať pridlho. Pred skladovaním bobule neumývame, opláchneme až pred použitím. Ukladáme do plastu, ktorý trvanlivosť predĺži, papier naopak vysušuje a odvádza vlhkosť.

Jahody skladujeme v chladničke (1-5°C) a spotrebujeme do 3 dní od odtrhnutia.

Čučoriedky majú trvácnosť 24 hodín.

Slivky možno skladovať v chladničke aj týždeň.

SUBTROPICKÉ OVOCIE

Ak chceme citrusy skladovať, neumývame ich vodou - na šupke majú ochranú vrstvu, ktorá zaručuje dlhšiu trvanlivosť. Citrusy patria medzi chemicky najviac ošetrované ovocie, ich nákup v bio kvalite sa preto rozhodne oplatí - kôru môžete využiť pri pečení, plátky citróna do limonády. Pomaranče sú najčerstvejšie a najchutnejšie v zimnej sezóne. Skladujeme v chladničke, pri izbovej teplote majú tendenciu sa kaziť.

TROPICKÉ OVOCIE

Tropické ovocie ako banány, ananás či mango kupujeme nezrelé. Skvele dozrievajú pri izbovej teplote. Ovocie rýchlo dozrieva v prítomnosti jabĺk, ktoré vylučujú látku na urýchľovanie zrenia. K tvrdému mangu či avokádu, tak prihodíme jablko a necháme spolu pri izbovej teplote.

Pri nákupe ananásov sa neriadime farbou. Traduje sa, že zelený ananás je nezrelý, avšak existuje niekoľko druhov ananásov, niektoré sú po dozretí oranžové, niektoré žlté alebo zelené. Riadime sa vzhľadom a stavom plodu. Listy zo stopky by nemali vypadávať. Ananás necháme doma 2-3 na aklimatizáciu pri izbovej teplote. Ak ananás po rozkrojení celý nespracujeme, odložíme ho do chladničky a spotrebujeme do 2 dní.

Banány nikdy nedávame do chladničky, keď prejdú chladom majú tendenciu zmeniť chuť a konzistenciu. Okrem toho sa naruší proces zrenia a plod už nikdy nebude ideálny. Banány konzumujeme hneď, ako začnú mať malé hnedé bodky - zreje. V nezrelých banánoch je miesto ovocného cukru ešte zložitý (škrob), ktorý sa horšie trávi.

ŠŤAVNATÁ AKCIA NA ODŠTAVOVAČE ZNAČKY CATLER PRE KLIENTOV EDIÉTY

Odšťavovač značky Catler JE 4010 + darček sada nožov Scanpan a doska na krájanie. Akcia platí do konca augusta 2013 vo všetkých 20. kamenných predajní Planeo Elektro na Slovensku. Pri nákupe požiadajte o darček od eDiéty alebo si vytlačte kupón nižšie..

Značka CATLER je synonymom prepojenia najmodernejšej technológie a skvelého vzhľadu. Elegantný dizajn všetkých produktov sa vyznačuje vznešenou jednoduchosťou tvarov a výberom exkluzívnych materiálov, v ktorých hrá prím predovšetkým ušľachtilý brúsený kov a nerez. CATLER je priamo stvorený pre moderné kuchyne, kde sa stále častejšie uplatňujú nové trendy a technológie - tieto spotrebiče pracujú po naprogramovaní takmer sami, komunikujú s Vami pomocou inteligentných displejov a ich obsluha je úplne jednoduchá. Pri vývoji všetkých výrobkov je kladený dôraz predovšetkým na bezpečnosť, zdravú a rýchlu prípravu pokrmov a v neposlednom rade aj na ľahkú údržbu.

Odšťavovač Catler JE 4010 plus darček edieta

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon