Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Krátky spánok? Vyťaž z neho čo najviac

Rady pre zdravie / 21. 11. 2020

Spánok je pre naše zdravie nemenej dôležitý ako zdravé stravovanie či aktívny pohyb. Umožňuje nám znovu načerpať energiu, je nápomocný pri chudnutí a umožňuje taktiež, aby telo zúročilo každú ťažko odpracovanú minútu vo fitku. Čo však robiť, ak nemáme dostatok času?

Krátky spánok? Vyťaž z neho čo najviac

Miliónkrát opakované tipy, ako napríklad spi v úplnej tme, zníž teplotu v miestnosti či obmedz príjem kávy už zrejme poznáš. Pre kvalitný hoci aj krátky spánok toho však môžeš urobiť oveľa viac.

1. Uprac si okolo svojej postele

Poriadok dodáva nášmu mozgu pokoj. Aj rýchle poupratovanie pred spánkom môže znamenať, že tvoje podvedomie nebude počas noci nič vyrušovať. Telo sa tak bude môcť plne sústrediť na to, aby zo spánku vyťažilo čo najviac. Zároveň si tým zjednodušíš svoje ráno, keďže sa vyhneš hľadaniu vecí uprostred neporiadku a chaosu.

2. Nezabudni si upratať aj plán na ďalší deň

Ak si si už upratal/a okolie svojej postele, nezabudni si upratať aj nasledujúci deň. Rovnako ako fyzický neporiadok, aj absencia jasného plánu na ďalší deň dokáže rozptýliť tvoju hlavu. Nielenže zaspíš neskôr, ale tvoj spánok bude aj menej kvalitný. Najjednoduchším spôsobom, ako sa tomuto problému vyhnúť, je spísať si zoznam vecí, ktoré ťa na druhý deň čakajú. Písanie uľahčí mozgu spracovanie všetkých informácií a navyše tak znížiš šancu, že na niečo zabudneš.

kuchynské utierky

3. Strava neovplyvňuje len tvoj deň, ale aj noc

Telo a prirodzene aj spánok ovplyvňuje nielen len tvoje posledné jedlo v daný deň. Strava by mala byť rovnomerne rozložená, aby príliš nezaťažovala tvoj organizmus a taktiež aj nutrične vyvážená. Vďaka vyváženej strave dostane tvoje telo dostatok vitamínov a minerálov, napríklad takého horčíka, ktorý priamo vplýva na kvalitu tvojho spánku. Je však dôležité dať si pozor, aby jeho hlavným zdrojom boli najmä čerstvé potraviny a nie polotovary či doplnky stravy.

zdravá strava, krabičková diéta

4. Dostaň zo svojho dňa maximum (pozitív)

Máš upratané, jasný plán na ďalší deň a počas dňa si sa stravoval/a zdravo. To sú už minimálne tri pozitívne veci, ktoré ti môžu pomôcť lepšie sa naladiť na spánok. Dobrá nálada je pre tvoju regeneráciu veľmi potrebná, pretože prirodzene znižuje stres a umožňuje tak telu tvoriť melatonín – spánkový hormón. Odporúčame ti preto, aby si sa vždy pred spánkom pokúsil/a vymenovať aspoň 5 vecí, ktoré sa ti v daný deň podarili. Dodá to tvojmu mozgu pokoj a zlepší pohľad aj na náročný a menej úspešný deň.

Dobrú (chuť) noc!

Pre kvalitný spánok toho môžeš urobiť samozrejme ešte oveľa viac. S dobrou diétou si napríklad zjednodušíš každodenné plánovanie i prípravu a ušetrený čas môžeš stráviť v posteli či krátkou prechádzkou. Prechádzku namiesto teba síce neabsolvujeme, no ak sa chceš zbaviť starostí s varením i večného premýšľania, či sa stravuješ dostatočne zdravo, radi ti pomôžeme. 

Zdroj:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00605/full

https://www.jamieson.sk/sk/ovplyvnuje-stres-vas-spanok.b-177.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311740/

https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/09/18/does-being-messy-affect-our-sleep/comment-page-1/

https://www.goodhousekeeping.com/uk/health/health-advice/a555341/messy-bedrooms-can-worsen-sleep-advice/

https://bestbody.sk/pomaha-nam-magnezium-spat/

facebook-icon