Potraviny

Kategórie
 
 
 
 
 
Počuli ste? Ghee maslo...

Prichádza jar a Vy sa potrebujete dostať do formy? Možno Vás to prekvapí, ale treba siahnuť po zdravom tuku! Ide o prepustené maslo alebo inými slovami GHEE MASLO. Je to maslo, ktoré je zbavené vody, bielkovín, netukových súčastí a nečistôt. Ideálne je aj pri nízkosacharidovom stravovaní napríklad: Low carb, keto, paleo.. Oceníte ho aj v kuchyni pri varení, ako zdravú alternatívu namiesto nezdravých olejov.

 
Zázrak menom špargľa

Máte radi špargľu? Táto zelenina totiž patrí medzi tie najzdravšie potraviny. Je ľahko stráviteľná, obsahuje minimum kalórií a má množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus.

 
TOP vianočná ingrediencia - škorica

Aj vy máte radi škoricu? Láka vás jej prenikavá, no príjemná vôňa alebo výrazná sladkastá chuť? Mnohí z nás ju obľubujú nielen na tanieri, ale i vo voňavých doplnkoch do domácnosti. Aromatické korenie zo sušenej kôry škoricovníka cejlónskeho, ktoré zvyšuje chuť do jedla, osviežuje a podporuje trávenie. Zároveň má aj liečivé účinky, keďže sa z nej vyrábajú silice a tinktúry. Aj vy ste podľahli čaru Vianoc s príchuťou škorice, neodmysliteľne doplnenou jablkom?

 
S hráškom budeme krásne a mladé

S hráškom budeme krásne a mladé! Mladý hrášok musíme milovať. Všetky. Lebo spolu s ním zjeme mladosť, krásu, dobrý zrak, skvelú náladu a kopec energie. Poriadne s nami zabojuje so stresom a sezónnymi virózami. Tu sú dôkazy, ktoré naši diétológovia poznajú a preto sladučké zelené guľôčky tak často zaraďujú do menu našej krabičkovej diéty.

 
Superpotraviny

Nakŕmte si mozog! Viete, ktoré potraviny vám zaistia duševnú sviežosť do neskorého veku?

 

 

 
Váš kamarát fenikel

Láka vás ho kúpiť, ale neviete čo s ním? Vidíte ho ležať v regáloch oddelení zeleniny, ale viete čo sním? Ako ho použiť? U nás takmer neobjavená zelenina. Nakrájajte ho na plátky a pridajte do šalátu alebo nastrúhaný pridajte do nátierky.

 
Skvelý polníček

Polníček je šalátová zelenina, dá sa považovať za bylinku. Má mladé aromatické listy orieškovej chuti. Silno podporuje imunitu a jeho listy majú vyššiu nutričnú hodnotu ako hlávkový šalát. Jedzte rastliny s malým počtom lístkov. Čím sú lístky  menšie, tým sú aromatickejšie.

 
Famózny mangold

Konečne zelenina, ktorá podporuje chudnutie a zároveň je aj balzamom na nervy! Tie počas zhadzovania kíl predsa potrebujeme mať v stopercentnej kondícii. A mangold nás ešte aj postaví na nohy keď sa cítime unavení, aj keď na nás „niečo lezie“. Pomôže nám lepšie sa sústrediť počas náročného pracovného dňa, byť sviežimi a plnými optimizmu.

 
Poďme spolu na huby

Počas leta sme prežili výrazné obdobie sucha.  Okrem toho, že sme sa kvôli tomu poriadne zapotili, tieto horúčavy mali vplyv aj na ostatnú časť prírody, vrátane húb. Všetci vášniví hubári sa museli potýkať s ich nedostatkom a netrpezlivo čakali, kým naprší. A keďže k nám už zavítala jeseň, pribudla vlaha a hríbiky sa rozrástli, poďme si pozrieť, aké blahodarné účinky majú na náš organizmus.

 
Quinoa – zázrak z Južnej Ameriky

Existuje jej viac ako 100 druhov a je zdrojom komplexných proteínov. Vyzerá ako kuskus alebo proso, no nie je ani jedným z nich. Za exotickým názvom sa skrýva tradičná juhoamerická plodina s vysokým obsahom hodnotných látok. Široké možnosti kuchynskej úpravy z nej  vytvárajú  ideálneho pomocníka pre spestrenie jedálnička, obzvlášť pre vegetariánov.

 
Chutná a posilňujúca pohánka

Pochádza zo Strednej Ázie. V Európe sa v niektorých krajinách pestuje ako krmovina a v Nemecku a Rakúsku ako liečivá rastlina. Pohánka siata je stará kultúrna plodina, ktorá pochádza z oblasti strednej a JV Ázie, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. Na Slovensku sa pestovala už v 12 storočí. Pohánka sa radí medzi obilniny, ale druhovo medzi obilniny nepatrí.

 
7dôvodov, prečo ho konzumovať..

Sedano - stopkový zeler

  1. má nízky obsah kalórií
  2. proti rakovine
  3. znižuje cholesterol a krvný tlak
  4. obsahuje vlákninu
  5. zlepšuje imunitný systém
  6. posilňuje mužskú potenciu
  7. má dezinfekčné účinky
 
Poznáte pšeno?

Ide o proso bez semenných šupiek. Guličky sú malé, žltkasté a majú sladkastú chuť. Obilnina má pôvod v Číne. Obsahuje bielkoviny (12 %), tuky (4 %), sacharidy (68 %), minerály a vitamíny (B). Má vysoký obsah železa a kremíka. 10 dekagramov pšena obsahuje 1490 kJ.

 
Zelená lekárnička a vitamínová bomba v jednom..

Mladý jarný špenát je hotovou lekárničkou pre naše oslabené telo aj dušu. Po dlhej zime doplní potrebné vitamíny, minerály, enzýmy. Pomôže nám aj schudnúť a zbaviť telo škodlivín.

 

 
Liečiteľ med a jeho top benefity

Sladučký medík je priateľom labužníkov, ktorí túžia schudnúť! Okrem toho vyhladí pleť, omladí, zlepší trávenie a pomôže vám lepšie zaspať.

 

 
Chcete byť múdri a štíhli? (tajomstvá vlašského orecha)

Keď rozlúsknete vlašský orech, svojím tvarom pripomína mozog. Vďaka nemu budete múdrejšie, schudnete a nepodľahnete depresiám!

 

 
Tukožrút zázvor alebo ako chudnúť efektívne

Pre všetkých, na koho sa počas tejto úmornej zimy prilepilo „kilečko“ navyše máme dobrú správu. Zázvor vám pomôže schudnúť! Zabraňujte totiž ukladaniu prebytočných kilojoulov v tele. Lekári tibetskej medicíny radia: keď sa chceš zotaviť pi zázvorový čaj pred jedlom. Keď túžiš schudnúť, pi ho po jedle. Na ďumbierový čaj z čerstvo nastrúhanej hľuzy zas nedajú dopustiť milovníci zdravého životného štýlu.

 
Prírodná kozmetička!

Jedlá z repy obyčajnej sú pôžitkom pre chuťové poháriky. Doprajte si ju, podporíte imunitu, ktorá potom ľahšie odolá aj útokom chrípky! A ešte k tomu skrásniete.

 

 
Rozprúdi vašu vášeň a ešte k tomu aj detoxikuje!

Omamne vonia, výborne detoxikuje organizmus a podporuje chudnutie. Odpradávna je aj vyhľadávaným a vychýreným afrodiziakom! Niet teda lepšej, lacnejšej a dostupnejšej potraviny, ktorá podporí milostnú vášeň vašej valentínskej noci! Už v starom Egypte bol zeler vyhľadávaným korením, liekom na mnohé neduhy aj obľúbeným podporným prostriedkom všetkých milencov. V tomto smere je najúčinnejšia zelerová šťava.

 

 
5 „naj“ od kyslej kapusty

Zbiehajú sa vám slinky na túto kyslastú dobrotu? Vďaka nej budete štíhli, svieži, mladí, ľahko odbúrate stres, posilníte srdce aj imunitu! Kyslá kapusta pomáha detoxikovať organizmus a má nízku energetickú hodnotu, preto sa dá využiť pri detoxikačných kúrach a redukčných diétach. Výživové tabuľky uvádzajú, že 100 g tejto zdravej pochúťky obsahuje len okolo 80 kJ a 0,2 gramu tuku.

 
5 výhod jablka o ktorých ste možno nevedeli..

Toto ovocie je skutočným pôžitkom pre zmysly, krásne vonia a vynikajúco chutí. Aj keď obsahuje málo kilojoluov (100 g len 255 kJ) zasýti nás, zásobí energiou, vitamínmi, zlepší nám náladu a prospeje zdraviu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia