Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Tréning – čo jesť pred a po cvičení?

21. 11. 2023

Strava a cvičenie spolu úzko súvisia. Aby si počas tréningu mohol/a podať čo najlepší výkon, potrebuješ vedieť, čo jesť pred cvičením. Rovnako dôležité je však pre tvoje telo aj to, aké jedlo si dopraješ po ňom.

Tréning – čo jesť pred a po cvičení?

Nie je jedno, čo ješ. Stravou dodávaš telu potrebné živiny, ktoré mu umožňujú správne fungovanie. Pri tréningu to platí dvojnásobne. Zo stravy telo získava totiž nielen energiu potrebnú pri výkone, ale aj látky, ktoré mu po cvičení umožňujú zregenerovať, zotaviť sa a podporiť tvorbu svalovej hmoty. Pozri sa s nami nato, aká strava ti zaručí optimálny výkon i nasledovné zúročenie každej odmakanej minúty.

Cvičenie a jedlo

Ako prvé je dôležité uvedomiť si, že každé telo reaguje a funguje inak. Naše odporúčania sú všeobecné - väčšinu z nich však určite dokážeš aplikovať alebo upraviť podľa vlastných potrieb.

Základné tipy, ako efektívne podporiť cvičenie stravou

  • Dodržuj pitný režim
  • Pred tréningom vždy jedz, ale striedmo
  • Do hodiny po tréningu si dopraj kvalitné väčšie jedlo
  • Jedz nutrične vyváženú stravu
  • Energiu pred, počas alebo po cvičení doplň zdravým snackom, ovocím alebo orieškami
športovo oblečená žena s miskou zeleninového šalátu pri fitlopte

Pred cvičením jedz menej, po cvičení jedz naopak viac

Hoci väčšia porcia prinesie telu viac energie a živín ako tá menšia, jesť pred cvičením hlavné jedlá nie je úplne efektívne. Prečo? Veľká porcia vyžaduje viac času na trávenie. Najesť sa pred tréningom až do úplnej sýtosti môže mať presne opačný účinok, ako potrebuješ. Namiesto prílivu energie ti môže veľmi ľahko privodiť nevoľnosť a kŕče. Väčšiu porciu kvalitného jedla si dopraj po tréningu. Vtedy je tvoje telo v kalorickom deficite, potrebuje doplniť živiny.

Správna kombinácia makro nutrientov

Bielkoviny, tuky, sacharidy. Pre správne fungovanie metabolizmu sú dôležité všetky. Telo potrebuje široké spektrum makro aj mikro živín, odporúčame ti preto voliť komplexné jedlá z rôznych surovín. Nájdeš ich v našich programoch FITBODY. Varenie nechaj na nás, sústreď sa radšej na cvičenie a oddych.

morčacie mäso s brokolicou a ryžou tip čo jesť po cvičení EASYDIET FITBODY

Aké jedlo pred cvičením?

Cvičiť hladný/á sa nevypláca. Nedostatok energie zvyšuje riziko poranenia. Jedlo si naplánuj podľa času, kedy cvičíš. Ak cvičíš hneď ráno, daj si pred tréningom ľahké raňajky. Pokiaľ ti to čas dovolí, dopraj si 2 až 3 hodiny pred cvičením hlavné jedlo obsahujúce vyvážený pomer makro živín.

Pred tréningom potrebuje tvoje telo najmä dobrý zdroj energie. Tú mu dodajú komplexné sacharidy, ktoré nájdeš napríklad v banánoch, ovsených vločkách, ryži či celozrnnom pečive. Dopriať si môžeš aj zdravé tuky a bielkoviny. Medzi ľahko stráviteľné potraviny vhodné pred cvičením patria orechové maslá, avokádo či kuracie mäso.

ovsená kaša s banánom a orechami je výborná na raňajky pred cvičením

Banány dodajú do tela okrem sacharidov aj množstvo draslíka, ktorý je pri budovaní sily či svalov veľmi užitočný. Ovsená kaša s banánmi ti dodá energiu na ranné cvičenie.

Čo jesť po cvičení?

Vyčerpané telo potrebuje široké spektrum makro i mikroživín. Aminokyseliny obsiahnuté v bielkovinách podporujú regeneráciu svalov a ich následné budovanie. Zdravé tuky doplnia do tela množstvo minerálov a vitamínov, sú tiež nápomocné aj pri budovaní svalov. Sacharidy zase dopĺňajú minuté zásoby glykogénu. Umožňujú telu fungovať aj po náročnom tréningu.

tip čo jesť po cvičení - hydinové mäso so zeleninou a vajíčkom

Po cvičení si teda pokojne daj väčšiu porciu jedla, ktoré obsahuje dostatok bielkovín, tuky i sacharidy. Odporúčame ti hydinové mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, obilniny, batáty alebo celozrnný sendvič. Zdravé tuky obsahujú rôzne druhy orechov aj avokádo. Bielkoviny môžeš telu doplniť aj proteínovým nápojom.

Strava, pohyb, regenerácia

Ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri cvičení? Dopraj si pred a po cvičení kvalitnú stravu a nezabudni ani na oddych.

Hoci sme práve vymenovali hneď niekoľko zásad stravovania pri cvičení, ktoré je podľa nás dôležité dodržiavať, vieme, že každý z nás je iný. Inšpiruj sa našimi tipmi a vytvor si jedálniček, ktorý ti bude najviac vyhovovať. Najľahšie si tak vytvoríš funkčnú rutinu, s ktorou bude každé cvičenie ešte jednoduchšie.

Alebo to nechaj na nás – krabičková diéta FITBODY STARTER je špeciálne zostavená tak, aby ťa podporila pri zdravom chudnutí a formovaní postavy. Ak máš rád/a silové tréningy a chceš nabrať svalovú hmotu, vyvážený denný príjem ti zaručí FITBODY BUILDER.

VYBERTE SI PROGRAM

Fitness STARTER

Fitness STARTER

Chcete schudnúť a zároveň formovať postavu pravidelným cvičením? Ak sa zameriavate najmä na vytrvalostné tréningy, tento program je určený práve pre vás. Už po mesiaci stravovania a tréningu uvidíte pozitívne výsledky. Ubudne vám tuk, pribudnú svaly. Sústreďte sa na cvičenie, prípravu vyváženej fitness stravy nechajte na nás.

od 18,50 € /deň
Fitness BUILDER

Fitness BUILDER

Akokoľvek poctivo odcvičený tréning je zbytočný, ak pred ním a po ňom telo nedostane všetky potrebné živiny v správnej kvalite i kvantite. Regenerácia, doplnenie energie a samozrejme aj rast svalov, s tým všetkým vám pomôže fitness strava FITBODY BUILDER – nekompromisný program pre tých, ktorí chcú dosahovať špičkové výsledky.

od 20,50 € /deň

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/eat-after-workout#TOC_TITLE_HDR_3

https://www.shape.com/healthy-eating/diet-tips/best-foods-eat-and-after-your-workout

https://www.everydayhealth.com/fitness/what-eat-before-after-your-workout/

https://gymbeam.sk/blog/co-jest-pred-treningom-a-po-treningu/

facebook-icon