Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Tajomstvo ideálnej potraviny

Rady pre zdravie / 5. 12. 2018

Klíčky možno označiť za ideálnu potravinu. V procese klíčenia sa maximalizuje obsah minerálov a stopových prvkov. Už z pár hodín navýši obsah vitamínov o 50-200%. Klíčky sú zdrojom výživy pre celú rastlinu, preto telu zabezpečia vyššiu dávku živín ako plod. Svojou nutričnou hodnotou sa vyrovnajú mäsu.

Tajomstvo ideálnej potraviny

Klíčky lepšie vstrebávajú bielkoviny, čím je podporená správna činnosť trávenia. Z klíčkov ale nenafukuje, lebo zložité cukry v zrne sa menia na jednoduché a ľahko stráviteľné - preto majú klíčky aj sladkú chuť. Bojujú proti únave, spomaľujú starnutie buniek a posilňujú zrak. Klíčky jedzte aj vrámci prevencie rakoviny, posilníte si tiež celkovú imunitu.

V našom jedálničku môžete ochutnať fazuľku Mungo. Je to strukovina, ktorá sa získava z rastliny Vigna zlatá. Mungo má tmavozelenú farbu a veľká je približne ako hrach. Chuťovo pripomína čerstvý mladý hrášok. Fazuľka Mungo je vhodná strava pri chudnutí a aj pri udržaní zdravia. Na 100g obsahuje len 424,2 KJ.

Ľudia, čo si pri chudnutí pridávajú do stravy klíčky stratia na váhe natrvalo a žiadneho jo-jo efektu sa báť nemusia. Jedením klíčkov sa zlepší metabolizmus a dokonca aj zdravotný stav.

Využitie klíčkov v kuchyni môže byť naozaj pestré, stačí len popustiť uzdu fantázii. Môžeme ich pridávať do šalátov, nátierok, obilných kaší či jogurtov. Výborne chutia aj rozmixované v zeleninových či ovocných šťavách alebo dokonca v mliečnych koktailoch.

Klíčky sa však varia veľmi krátko alebo blanšírujú a strata vitamínov je minimálna.

V obsahu minerálov, stopových prvkov a vitamínov by sa klíčkom iba ťažko hľadala konkurencia.

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon