Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Čo jesť v tehotenstve?

Rady pre zdravie / 7. 6. 2021

Pri strave počas tehotenstva je ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým staviť na kvalitu, nie kvantitu. Takže nie, naozaj nemusíš počas tehotenstva jesť za dvoch. Určite nie! V tomto blogu ti ukážeme celý zoznam potravín, ktoré by si mala dopriať každá tehotná žena a ktoré ti dodajú nielen množstvo zdravých živín, ale aj pocit sýtosti.

Čo jesť v tehotenstve?

1. Zelenina

Možno si ani ty nebola príliš veľkým priaznivcom špenátu a podobných zelených pochúťok. Počas tehotenstva sa ti však rozhodne oplatí prekonať nechuť k zelenine. Práve vďaka jej konzumácii si doplníš potrebnú dávku vitamínov, zlepšíš trávenie, zaženieš vlčí hlad a zamedzíš neprimeranému tehotenskému priberaniu. Zeleninu pred konzumáciou nezabudni poriadne vyumývať, aby si sa vyhla neželanej infekcii.

2. Ovocie

Máš chuť na niečo sladké? Miesto zákusku siahni radšej po ovocí. Obráť sa na domácich farmárov, alebo navštív babičku na dedine a urob si zásobu  hrušiek, jabĺk, jahôd, malín, sliviek či černíc. V zimnom období, kedy je ťažšie zohnať čerstvé ovocie, si môžeš zamaškrtiť aj na sušenom ovocí.

3. Strukoviny

Cícer, bôb, šošovica, hrach či fazuľa. Strukoviny nie sú fádne a je si z čoho vyberať. Sú vynikajúcim rastlinným zdrojom nielen bielkovín, ale aj vlákniny, železa, vápnika či kyseliny listovej, ktorá počas tehotenstva prospieva k správnemu vývoju bábätka. Hlavná výhoda strukovín spočíva v tom, že ich môžeš pridať prakticky do každého šalátu, polievky či ako prílohu k hlavnému jedlu.

Bielkoviny si môžeš dopriať aj konzumáciou dostatočne tepelne upraveného mäsa, obmedz však konzumáciu vnútorností.

4. Mliečne výrobky

Patria mliečne výrobky do jedálnička budúcej maminy? Jednoznačne áno! Kvalitný jogurt s obsahom probiotík je výborným zdrojom vápnika, ktorý organizmus budúcej mamičky potrebuje ako soľ. Vápnik posilňuje kosti a probiotiká obsiahnuté v jogurte môžu byť výbornou prevenciou voči kvasinkovým infekciám, na ktoré sú tehuľky predsa len náchylnejšie. Odborníci odporúčajú  3 až 4 porcie mliečnych výrobkov denne. Počas tehotenstva sa však vyvaruj výrobkom z nepasterizovaného mlieka, ktoré môžu byť zdrojom listeriózy.

5. Vajíčka

Vajíčka sú (super)potravina, ktorá by nemala chýbať na tanieri budúcej mamičky. I keď sa ohľadom konzumácie vajec stále vedú rôzne spory, vedci hovoria jasne: vajíčko je bohatým zdrojom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Vajíčka sú zároveň skvelým zdrojom cholínu, ktorý je zohráva vo vývoji mozgu bábätka významnú úlohu a taktiež pomáha predchádzať vývojovým abnormalitám mozgu a chrbtice. Samozrejme, všetko s mierou. Vajíčka sú zdraviu prospešné len vtedy, pokiaľ sa konzumujú v rozumnom množstve.

7. Celozrnné potraviny

Ak sa chceš počas tehotenstva cítiť fit a mať dostatok energie na všetko potrebné, skús nahradiť bielu ryžu, cestoviny, pečivo z bielej múky celozrnnou verziou. Dnes už našťastie o celozrnný sortiment v obchode nie je núdza. Majú nízky glykemický index, vďaka čomu ťa krátko po obede neprepadne neprekonateľná chuť na sladké, majú taktiež vysoký obsah vlákniny, nezaťažujú trávenie, čo je v tehotenstve veľké plus. Okrem celozrnného pečiva a cestovín môžeš vyskúšať aj ďalšie potraviny:

  • pšeno
  • quinoa
  • hnedá ryža
  • špalda
  • ovos

8. Rôzne druhy orechov

Orechy sú taktiež plné živín, ktoré prospejú nielen budúcej mamine, ale aj bábätku. Odborníci radia dať prednosť zmesi rôznych druhov orechov, ako sú kešu, pistácie, vlašské orechy, para orechy a podobne. V prvom trimestri by tehotná žena mala skonzumovať denne 60 gramov orechov, v druhom trimestri približne 90 gramov a v treťom trimestri približne 100 až 120 gramov orechov denne.

Záver

Stravovať sa počas tehotenstva nie je vždy malina :) Úplne ti rozumieme - chute sa menia, často ti je nevoľno a aj tej energie je stále menej. Vedz však, že sme tu pre teba, či už s pripravenou diétou alebo ďalšími radami. Držíme palce!

facebook-icon