Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Tukožrút zázvor alebo ako schudnúť efektívne

Potraviny / 27. 11. 2018

Množstvo ľudí sa pri probléme “neviem ako schudnúť” obracia na spaľovače tukov v podobe rôznych práškov či tabliet. Takéto spaľovače sú však nanešťastie nielen drahé, ale aj pramálo účinné. V otázke ako schudnúť, resp. podporiť stratu váhy, preto odporúčame obrátiť sa radšej na dostupnejšie a zdravšie (prírodné) spaľovače, medzi ktoré patrí napríklad aj ZÁZVOR.

Tukožrút zázvor alebo ako schudnúť efektívne

Štúdia z roku 2016, vykonaná na 80 ženách s obezitou, zistila, že zázvor môže prispievať k znižovaniu indexu telesnej hmotnosti (BMI) a hladiny inzulínu v krvi. Platí pritom, že vysoká hladina inzulínu je priamo prepojená s obezitou. 

Ako presne pomáha zázvor pri chudnutí?

Zatiaľ čo niektoré potraviny nám pomáhajú schudnúť vďaka ich schopnosti zasýtiť, zázvor je okrem (znižovania hladiny inzulínu) nápomocný najmä pri spaľovaní kalórií. Či už vo forme zázvorového čaju alebo ako súčasť ľubovoľného zdravého receptu, jeho pozitívne účinky na chudnutie boli už veľakrát vedecky dokázané. Obsahuje totižto látku gingerol, ktorá stimuluje zvyšovanie telesnej teploty, k čomu organizmus potrebuje energiu a je tak nútený páliť kalórie. Ideálne na začínajúcu zimu, no nie? 

Ako využiť zázvor?

Aby nám zázvor pomohol, je najskôr samozrejme potrebné zvýšiť jeho konzumáciu. Chuť ďumbiera je výrazná, sladkastá a ostrá zároveň, vôňa zase prekvapí svojou citrónovou sviežosťou. Hodí sa samozrejme do perníkov, ale taktiež aj ku kuraťu, cukete či baklážanu. Vďaka svojej sviežosti je skvelou prísadou aj do ryže, najmä pri príprave indických a rôznych ďalších exotických pokrmov (napríklad v domácej “číne”). Nezabudnúť musíme samozrejme aj na zázvorový čaj - k jeho príprave stačí zázvor nasekať na menšie kúsky a zaliať vriacou vodou.

Ďalšie zdraviu-prospešné účinky zázvoru

Zázvor dokáže pomôcť s riešením nielen otázky “ako schudnúť”, ale taktiež aj rôznych ďalších problémov. Veľmi prospešný je napríklad pre srdce a cievy, trávenie, náš hlas (pri bolesti hrdla), pokožku aj imunitu. Ako bonus je tu navyše ešte aj fakt, že zázvor je silným afrodiziakom.

Ukážky jedál, kde môžeš použiť zázvor, nájdeš tu:

 Gado Gado šalát a morčacie prsia s brokolicou

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon