Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Tipy ako ušetriť kalórie a nepribrať počas leta

Rady pre zdravie / 23. 6. 2022

Leto je podobne ako napríklad Vianoce obdobím, počas ktorého si chceme dopriať, užiť si, jednoducho príliš sa neobmedzovať. Chudnutie a s ním aj rôzne plány ako sa zbaviť tuku idú v tomto období do úzadia a sústreďujeme skôr na to, ako aspoň nepribrať. Nasledujúce tipy a triky ti s tým pomôžu bez toho, aby si mal/a pocit, že tvoje dovolenkovanie je nejakým spôsobom obmedzované.

Tipy ako ušetriť kalórie a nepribrať počas leta

Riediť, riediť, riediť

Nielen alkohol, ale aj sladené nápoje, ovocné šťavy či iné osviežujúce a chutné nápoje sú plné kalórií, pričom ich konzumácia je navyše ešte aj veľmi jednoduchá. Vypiť doslova “na jeden šup” niekoľko stoviek kcal tak nie je žiadny problém. Našim odporúčaním je preto všetky nápoje podľa možnosti čo najviac riediť. Výborným pomocníkom je v tomto prípade ľad - hodí sa nielen do limonád, ale aj vína či miešaných drinkov. Zväčší objem a pritom nezvýši množstvo kalórií. Podobné je to aj s minerálkami - tie sa výborne hodia na riedenie ovocných šťiav, ktoré sú často zbytočne sladké. Zriedené s minerálkou ponúknu stále úžasnú chuť, budú však ešte osviežujúcejšie a vzhľadom na objem aj menej kalorické.

Sorbet ako nízkokalorická zmrzlina

Zmrzlina k letu bezpodmienečne patrí, bola by teda škoda pripraviť sa o túto pochúťku. Jednoduchým tipom, ako si dopriať a zároveň príliš nezvýšiť svoj kalorický príjem, je vymeniť klasickú zmrzlinu za ovocný sorbet, ktorý má často iba polovičný obsah kcal. V stánkoch so zmrzlinou čoraz rozšírenejšou alternatívou, takže s výberom vhodnej príchute by si nemal/a mať problém.

sorbet ako zdravá alternatíva zmrzliny

Pozor však na obsah cukru - ten býva v sorbetoch rovnako vysoký ako v klasickej zmrzline a ak si teda neplánuješ robiť vlastný domáci sorbet, rátaj s tým, že z tohto hľadiska je sú obidve sladkosti podobne nezdravé. 

Prerušovaný pôst

Čaká ťa večer grilovačka či iná spoločenská udalosť plná výborného, hoci kalorického jedla? Od priberania ťa môže ochrániť prerušovaný pôst. Jednoducho si len daj doobeda pauzu od konzumovania akýchkoľvek kalórií, dopraj si ľahký obed s dostatkom bielkovín (pre čo najlepšie zasýtenie) a večer môžeš s pokojným svedomím jesť do sýtosti (do sýtosti - nie do PREPLNENOSTI!). Prerušovaný pôst ti pomôže “ušetriť” si veľkú časť z tvojho optimálneho kalorického príjmu (tj. kalórií, ktoré môžeš počas dňa prijať a pritom nepribrať), takže ak aj podľahneš pokušeniu a po grilovanom kurčati si dopraješ ešte dezert, nemusíš sa zbytočne stresovať.

POZOR - ak si v minulosti trpel/a poruchami príjmu potravy (napr. záchvatovým prejedaním) prerušovanému pôstu sa radšej vyhni!

Grilovaná zelenina ako príloha

Si na grilovačke, všade rozvoniava grilované mäso a ty už vieš, že neodoláš a (minimálne) jednu porciu z neho zješ. V poriadku. V záujme zachovania primeraného kalorického príjmu však aspoň skús vymeniť chlebík či iné pečivo za grilovanú či čerstvú zeleninu. Nielen že vďaka tomu prijmeš omnoho viac vitamínov, ale taktiež aj ušetríš množstvo kalórií, ktoré práve pečivo obsahuje. Nemusíš sa pritom obávať, že by ťa tvoja večera nezasýtila - o to sa postarajú bielkoviny obsiahnuté v mäse. 

Nízkokalorické snacky

Ak sme už spomínali zeleninu, je dobré povedať aj to, že zelenina je nielen skvelou prílohou, ale môže byť taktiež aj skvelým snackom. Uhorky, rajčiny, hrášok a samozrejme aj ovocie, a to predovšetkým černice, čučoriedky, slivky či broskyne - všetky tieto potraviny obsahujú vzhľadom k svojmu objemu minimum kalórií, sú úžasne chutné v surovom stave a môžu tak predstavovať skvelú prvú pomoc pri chuti na sladké či snackovaní pri televízií.

zdravú krabičkovú stravu EASYDIET si môžete vziať všade so sebou

Navyše, vďaka tomu, že všetky tieto druhy ovocia či zeleniny momentálne dozrievajú (alebo budú počas leta dozrievať), môžeš ich zohnať v špičkovej kvalite a za veľmi prijateľné ceny, prípadne si ich aj vlastnoručne dopestovať. 

Ako vidíš, stravovať sa o čosi zdravšie, prípadne aspoň menej kaloricky, nemusí byť ani počas leta zložité či nepríjemné. Stačí len trochu popremýšlať na rozumnými alternatívami či vhodne sa pripraviť. Navyše, pri konzumácii akéhokoľvek jedla či nápoja môžeš využiť aj zásady vedomého jedenia (mindful eating) - Jednoduchý trik, ako schudnúť aj bez diéty.       

facebook-icon