Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Fázy Mesiaca a náš metabolizmus

Rady pre zdravie / 5. 12. 2018

Mesiac vplýva na vodu v oceánoch. Ale čo voda, ktorá je v našom tele? Mesiac svojou gravitáciou ovplyvňuje nielen rieky a oceány, ale dokonca aj vodu obsiahnutú v ľudskom tele. Vďaka tomu môžeme tento vplyv mesiaca využiť aj pri chudnutí a očiste tela...

Fázy Mesiaca a náš metabolizmus

VPLYV MESIACA NA TELO

Ľudské vedomosti a mytológia po celú dobu hovorili o vplyve Mesiaca na zem a ľudské telo. Napríklad ženský menštruačný cyklus prebieha paralelne s cyklom mesiaca. Niektorí sa domnievajú, že Mesiac ovplyvňuje emócie - napríklad spln stimuluje agresívne správanie. Okrem toho, mesiac môže mať vplyv na vodu obsiahnutú v ľudskom tele. Ľudské telo tvorí 60% vody. Keď Mesiac dosiahne svoju plnú fázu a fázu novu, jeho gravitačná sila sa snúbi so slnkom pre najväčší gravitačný efekt.

Toto obdobie zvýšeného účinku trvá asi 24 hodín. Fáza novu a splnu tak môže dopomôcť k prirodzenému očisťovaniu a vylučovaniu škodlivín z tela. Znamená to tiež, že je vhodné obdobie na pôst alebo diétu, ktoré pomáha telu zbaviť sa toxínov.

ÚČINKY NA SPÁNOK

Okrem potenciálu chudnutia a detoxikácie tela sa hovorí aj o vplyve Mesiaca na spánok. Vedci zistili, že lunárny cyklus naozaj vplýva na kvalitu spánku, a nezávisí to od množstva svetla, teda či je Mesiac v splne alebo v inej fáze. Švajčiarsky výskumník Christian Cajochen skúmal kvalitu spánku 33 dobrovoľníkov v laboratórnych podmienkach, pričom títo účastníci nemali počas spánku výhľad na oblohu, ani nevedeli v ktorej fáze sa Mesiac nachádza. Výsledky hovoria, že pri splne dobrovoľníci nespali až takým hlboký spánkom a trvalo im dlhšie zaspať.

Zdroj: http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(13)00754-9

facebook-icon