Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Cvičenie vonku v zime a chlade: Dôvody, prečo je zdraviu prospešné

Cvičenie / 21. 2. 2024

Cvičenie je pre celkové zdravie a úsilie schudnúť nenahraditeľné, to všetci veľmi dobre vieme. Ale čo robiť v období, keď začína zima a cvičiť vonku sa nám nechce?

Cvičenie vonku v zime a chlade: Dôvody, prečo je zdraviu prospešné

Môžete byť motivovaní k pohybu, keď vonku mrzne? Áno, môžete! Len preto, že máte červený nos, ešte nemusíte ostať vo vnútri alebo sa vzdať svojho obľúbeného cvičenia na čerstvom vzduchu.

Výhody cvičenia vonku

  • Budete sa cítiť viac angažovaní. Výskumy dokazujú, že cvičenie vonku prispieva k duševnej stimulácii viac, ako cvičenie v interiéri. Jednoducho pri behu a chôdzi vonku musíte byť viac ostražití, venovať pozornosť terénu aj zmene prostredia, aby ste sa nezranili.
  • Získate viac energie. Ľudia cvičiaci vonku, podobne ako ľudia, ktorí sa zdravo stravujú, pociťujú väčšie pocity revitalizácie a zvýšenia energie. Nič nepovzbudí viac, ako svieža chôdza v chladnom ráne a sýte raňajky plné proteínov. Môcť dýchať čistý vzduch je obrovskou výsadou a uvedomuje si to aj váš mozog.
  • Cenná denná dávka vitamínu D. Vedci odporúčajú vonkajšie cvičenia ako jeden zo spôsobov získavať pravidelnú dávku vitamínu D prirodzeným spôsobom, a teda zo slnka. Ak máte nadváhu a chcete schudnúť, je to obzvlášť dôležité. Nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí sú obézni, majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D ako štíhli aktívni jedinci.

Pravidlá, ako bezpečne cvičiť vonku počas zimy

  • Behajte vonku vo vrstvách oblečenia – cvičenie vonku a v zime môže byť zložité. Prvé kroky vonku vás zamrazia, následne sa zahrejete a začnete sa potiť. Samotný pot začne schnúť a ochladí vás, čo vyvolá zimu a pozitívne pocity z vonkajšieho pohybu sú fuč. Našťastie existuje efektívne riešenie, ako tomu predísť – vrstvite oblečenie. Obliekanie vo vrstvách je kľúčové na udržanie pohodlia a telesnej teploty počas celého pobytu vonku. Je dôležité, aby jednotlivé vrstvy oblečenia odvádzali vlhkosť, dobre izolovali a chránili pred vetrom, dažďom a snehom. Správne vrstvenie je rozdelené do troch kategórií: vnútorná, stredná a vonkajšia. Vnútorná vrstva – základná je prvá vrstva oblečenia. Nosíte ju priamo na tele. Táto vrstva by mala byť zo syntetického materiálu, aby odvádzala preč pot a aby koža ostala suchá a teplá. Bavlna nie je dobrá voľba, pretože má tendenciu zadržiavať vlhkosť a cvičenie vonku v zime s mokrým tričkom rozhodne neodporúčame. Stredná vrstva by mala mať oproti základnej vrstve voľnejší strih. Vhodné materiály pre stredné vrstvy odevov sú fleece, polyester či vlna. Záverečná vonkajšia vrstva by mala dostatočne chrániť pred vplyvmi počasia ako vietor, dážď alebo sneh. Vonkajšia vrstva by mala byť skôr robustná a schopná postaviť sa všetkým výkyvom zimného počasia. Výhodou vrstvenia je tiež to, že nie vždy je potrebné mať všetky tri vrstvy po celú dobu behu či rýchlej chôdze – podľa potreby si môžete jednotlivé vrstvy vyzliekať.
  • Primeraná hydratácia ako základ pohybu vonku počas zimy – pri cvičení v zime nemusíte nutne pociťovať dôsledky straty vody, na rozdiel od letných horúčav, kedy sa pri cvičení vonku rýchlo spotíte a vysmädnete. Majte však na pamäti, že vaše telo stráca vodu v každom počasí a musíte ho udržiavať primerane hydratované. Prípadná dehydratácia by mohla negatívne ovplyvniť váš športový výkon a znížiť celkovú výdrž. Pite vždy a všade, a to bez ohľadu na to, či pociťujete smäd.
  • Dostatočná ochrana končatín pri behu – keď vám je zima, telo sústredí prietok krvi do jadra, aby ochránilo všetky životne dôležité orgány. To má za následok, prečo sú končatiny najnáchylnejšie na vznik omrzlín. Snažte sa preto tieto časti tela dôsledne chrániť. Noste rukavice alebo palčiaky s vlnou či rúnom. Topánky do zimy majte o pol čísla väčšie, a to kvôli teplým ponožkám. A nezabudnite na čiapku, respektíve čelenku a šál na ochranu hlavy, uší a nosa.
  • Prispôsobte pobyt vonku poveternostných podmienkam – cvičenie v zime a daždi môže byť nepríjemné. Vietor preniká cez oblečenie a narúša jednotlivé izolačné vrstvy. Čo je pomerne riskantné, pretože obnažená koža je náchylnejšia k omrzlinám. Majte na pamäti, že ak teplota klesne hlboko pod 0 stupňov, alebo je vonku mrazivý a extrémny vietor, zostaňte radšej vnútri.
  • Pohyb v zime s dostatočnou ochranou proti slnečnému žiareniu – aj v zime a pod zdanlivo zamračenou oblohou sa môžete rýchlo spáliť. Najmä, ak cvičíte v snehu alebo vo vysokých nadmorských výškach, používajte kvalitný opaľovací krém, ktorý blokuje UVA a UVB lúče a má minimálne 30 SPF. Na pery použite ochranný balzam, ktorý obsahuje primeraný faktor. Chráňte si aj oči pred snehom a ľadom tmavými okuliarmi s ochrannými sklami.
  • Naučte sa rozpoznávať príznaky omrzlín a podchladenia – omrzliny vznikajú najčastejšie na exponovanej koži (miesta na tvári – špička nosa a prsty). Prvé prejavy omrzlín sú pichanie a svrbenie na končatinách, vrátane prstov, nosa a uší. K príznakom podchladenia patrí ospalosť, dezorientácia, slabosť, strata koordinácie a koncentrácie. Ak spozorujete niektorý z týchto prejavov počas vášho pobytu vonku v zime, choďte rýchlo dovnútra! Ak sa domnievate, že máte omrzliny, pomaly ohrievajte postihnutú oblasť. Kožu nikdy netrite, pretože môže dôjsť k trvalému poškodeniu.

5 dôvodov, prečo cvičiť vonku bez ohľadu na počasie

Telo na leto sa rodí v zime

Platí staré známe pravidlo, že letná forma sa buduje počas zimy. A ideálnou kombináciou zdravého jedálnička a pohybu je aj otužovanie. Kde inde s tým začať, ak nie vonku v zime a mraze? Prekonajte sa a zabehnite niekoľko kilometrov, prípadne sa aspoň prejdite v prírode.

Zima – čas sviatkov a prejedania sa

Koláče, šalát, rezne a alkohol. Kombinácia, ktorej sa počas Vianoc a Silvestra len veľmi ťažko odoláva. Aby ste to vykompenzovali a nemali kvôli sviatkom priveľké výčitky, potrebujete si dať ozdravnú túru (aj detoxikačnú kúru), prípadne vychádzku či návštevu posilňovne viackrát do týždňa.

Cvičenie vonku v zime pomáha psychike

Zimné dni sú dlhé a tmavé. A často veľmi usadené. Jednoducho nie je kam ísť, čo robiť. Avšak to je veľký omyl, vždy sa dá osviežiť a prebrať telo aj myseľ – ideálne vonku na čerstvom vzduchu a pri pohybe.

Ušetríte na drahých permanentkách

V januári sa roztrhne vrece s ponukami zázračných cvičení – či už online z pohodlia domova alebo v najbližšom fitness centre. Ale buďte k sebe úprimní, skutočne potrebujete toľko investovať? Nie je jednoduchšie vybehnúť na najbližší kopec či ihrisko a začať sa hýbať tu a teraz? Všetko je vo vašej hlave, žiadny chudnúci program nezaberie, ak sa budete neustále vyhovárať.

Čas osamote pri pohybe vonku

Nájsť si po ťažkom dni čas na seba, naviac počas chladných a zamračených dní, je veľmi osviežujúce a motivujúce. Naučte sa relaxovať pri cvičení vonku, doprajte si priestor na prehodnotenie vlastných myšlienok a celkové vypnutie.

VYBERTE SI PROGRAM STRAVOVANIA

Fitness STARTER

Fitness STARTER

Chcete schudnúť a zároveň formovať postavu pravidelným cvičením? Ak sa zameriavate najmä na vytrvalostné tréningy, tento program je určený práve pre vás. Už po mesiaci stravovania a tréningu uvidíte pozitívne výsledky. Ubudne vám tuk, pribudnú svaly. Sústreďte sa na cvičenie, prípravu vyváženej fitness stravy nechajte na nás.

od 18,50 € /deň
Fitness BUILDER

Fitness BUILDER

Akokoľvek poctivo odcvičený tréning je zbytočný, ak pred ním a po ňom telo nedostane všetky potrebné živiny v správnej kvalite i kvantite. Regenerácia, doplnenie energie a samozrejme aj rast svalov, s tým všetkým vám pomôže fitness strava FITBODY BUILDER – nekompromisný program pre tých, ktorí chcú dosahovať špičkové výsledky.

od 20,50 € /deň
facebook-icon