Váš osobný kuchár už viac ako 13 rokov

Košík je prázdny

Cvičenie vonku v zime a chlade: Áno !

Cvičenie / 4. 12. 2018

Všetci vieme, aké dôležité je cvičenie pre celkové zdravie a úsilie schudnúť, ale čo keď začína byť vonku zima? Môžete byť motivovaný k pohybu, keď je vonku zima? Áno, môžete! Len preto, že vonku mrzne a máte červený nos, nemusíte ostať vnútri alebo sa vzdať svojho cvičenie vonku. Stačí len pár opatrení a cvičenie vonku v zime môže byť celkom zábavné a prínosné...

Cvičenie vonku v zime a chlade: Áno !

Výhody cvičenia vonku

● Budete viac angažovaný. Výskum ukázal, že cvičenie vonku inklinuje viac k duševnej stimulácii v porovnaní s cvičením vo vnútri. Dáva to zmysel, keď si uvedomíte, ako veľmi budete musieť byť viac ostražití pri behu alebo chôdzi vo vašom okolí oproti behu na bežiacom páse. Dôležité je venovať pozornosť vášmu terénu a zmene prostredia, aby ste sa nezranili.

● Budete mať viac energie. Ľudia cvičiaci vonku často uvádzajú väčšie pocity revitalizácie a zvýšenia energie. Nič tak nepovzbudí, ako svieža chôdza v chladnom ráne.
Budete dýchať čistejší vzduch, pretože vnútorný vzduch je viac znečistený ako vonkajší vzduch.

Získate dennú dávku vitamínu D. Vedci odporúčajú vonkajšie cvičenia ako jeden zo spôsobov získať dávku vitamínu D prostredníctvom slnečného žiarenia. Ak máte nadváhu je to obzvlášť dôležité. Nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí majú nadváhu, majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D.

Ako bezpečne cvičiť vonku v zime

1.Pravidlo: šaty vo vrstvách

Cvičenie vonku, keď je zima, môže byť ťažké. Prvé kroky vonku nás zamrazia, ale len do prvého pohybu, ktorý vás zahreje a začnete sa potiť. Potom vám však pot začne schnúť a chladí vás, čo spôsobuje zimu a je vám mizerne. Riešenie? Vrstvy.

Obliekanie vo vrstvách, je kľúčové k udržaniu pohodlia a telesnej teploty. Je dôležité ako, ktoré vrstvy na seba. Jednotlivé vrstvy oblečenia musia spolupracovať. Musia odvádzať vlhkosť, izolovať a chrániť pred vetrom, dažďom a snehom. Správne vrstvenie je rozdelené do troch kategórií: vnútorná, stredná a vonkajšia.

Vnútorná vrstva, tiež základná vrstva, je prvá vrstva oblečenia. Nosíte ju priamo na tele. Táto vrstva by mala byť zo syntetického materiálu, aby odvádzala preč pot a aby koža ostala suchá a teplá. Bavlna nie je dobrá voľba, pretože má tendenciu zadržiavať vlhkosť a cvičenie vonku v zime s mokrým tričkom nie je žiadna sranda!

Stredná vrstva by mala mať voľnejší strih, ako vnútorné vrstvy, ale nie voľny. Táto vrstva je navrhnutá tak, aby pasce a držanie tela, teplo dovnútra dobré materiály pre stredné vrstvy sú fleece, polyester, dole a vlna.

A konečne vonkajšia vrstva, by mala udržať a chrániť pred vplyvmi počasia: vietor, dážď, sneh a podobne. Vonkajšia vrstva, by preto mala byť robustná a schopná postaviť sa vplyvom počasia.

Vrstvenie je perfektné aj v tom, že nie vždy je potrebné mať všetky tri vrstvy po celú dobu. Krása vo vrstvení je, že si môžete podľa potreba vrstvy vyzliekať.

2.Pravidlo: hydratácia

Pri cvičení v zime nemusíte nutne pociťovať dôsledky straty vody, rovnako ako v horúcom lete. Majte však na pamäti, že vaše telo aj naďalej stráca vodu a musíte ho udržať hydratované (rovnako ako keď cvičíte v teple). Účinky dehydratácia môže ovplyvniť schopnosť tela udržať vás v teple.

Zrátané a podčiarknuté: pite veľa vody, aj keď cvičíte vonku v zime. Pite vodu, aj keď nemáte pocit smädu, pretože keď ste smädný, môže byť už dehydrovaný.

3.Pravidlo: chráňte svoje končatiny

Keď je nám zima, telo sústredí prietok krvi do nášho jadra, aby chránilo všetky naše životne dôležité orgány. To má za následok, prečo sú naše končatiny najnáchylnejšie k omrzlinám. Snažte sa tieto časti tela chrániť. Noste rukavice alebo palčiaky s vlnou alebo rúnom. Topánky do zimy majte o pol čísla väčšie, aby sa vám zmestili teplé ponožky. A samozrejme nezabudnite na čiapku a šál na ochranu hlavy, uší a nosa.

4.Pravidlo: venujte pozornosť poveternostných podmienkam

Cvičenie, keď je zima a prší môže byť aj peklo.. Vietor môže preniknúť oblečenie a odstrániť izolačnú vrstvu teplého vzduchu, ktorá obklopuje vaše telo. Obnažená koža je náchylná k omrzlinám. Zjednodušene sa dá povedať: Ak teplota klesne hlboko pod 0 C alebo je mrazivý, extrémny vietor, zostaňte vnútri.

5. Pravidlo: ochranu proti slnečnému žiareniu

Je rovnako ľahké sa spáliť v zime ako i v lete, predovšetkým, ak cvičíte v snehu a / alebo vo vysokých nadmorských výškach. Používajte opaľovací krém, ktorý blokuje UVA a UVB lúče a má 30SPF. Na pery použite balzam, ktorý obsahuje opaľovací krém. Chráňte si oči pred snehom a ľadom tmavými okuliarmi.

6.Pravidlo: poznať príznaky omrzlín a podchladenia

Omrzliny vznikajú najčastejšie na exponovanej koži, ako tváre alebo špička nosa, prsty. Prvé známky omrzlín je pichanie a svrbenie na končatinách, vrátane prstov, nosa a uší.

K príznakom podchladenia patrí: ospalosť, dezorientácia, slabosť, strata koordinácie a koncentrácie.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov: choďte rovno dovnútra a tepla! Ak sa domnievate, že máte omrzliny, pomaly ohrievajte postihnutú oblasť. Nikdy netrite kožu, pretože môže dôjsť k trvalému poškodeniu.

Cvičte, bežte, prechádzajte sa skrátka, hýbte sa!

VYBERTE SI PROGRAM STRAVOVANIA

Fitness STARTER

Fitness STARTER

Chcete schudnúť a zároveň formovať postavu pravidelným cvičením? Ak sa zameriavate najmä na vytrvalostné tréningy, tento program je určený práve pre vás. Už po mesiaci stravovania a tréningu uvidíte pozitívne výsledky. Ubudne vám tuk, pribudnú svaly. Sústreďte sa na cvičenie, prípravu vyváženej fitness stravy nechajte na nás.

od 18,00 € /deň
Fitness BUILDER

Fitness BUILDER

Akokoľvek poctivo odcvičený tréning je zbytočný, ak pred ním a po ňom telo nedostane všetky potrebné živiny v správnej kvalite i kvantite. Regenerácia, doplnenie energie a samozrejme aj rast svalov, s tým všetkým vám pomôže fitness strava FITBODY BUILDER – nekompromisný program pre tých, ktorí chcú dosahovať špičkové výsledky.

od 20,00 € /deň
facebook-icon