Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Biorytmus štíhlosti

Rady pre zdravie / 11. 3. 2019

Tu je náš plán, ako sa zbavíte tukových vankúšikov raz a navždy. Predpoludním sacharidy, na obed bielkoviny. Všetko okorenené pravidelnosťou, ochutené pevnou vôľou a zaliate pramenitou vodou.

Biorytmus štíhlosti

Choďte naostro, s úpravou životosprávy začnite ešte dnes. Obrňte sa motiváciou (o nej sme vám už písali), ktorú podporíte pripomínaním si dôvodu, prečo potrebujete byť ľahšia a zdravšia. Prvý deň je kľúčový. Počas neho vás bude najviac pokúšať porušiť všetky zásady. Každým ďalším dňom budete zabúdať na chuť koláčika či čipsov. Navyše vás bude odrádzať aj to, aby ste si doterajšie úsilie nepokazili. Takže do toho. Zatnite zuby a skúste to vydržať. Výsledok bude stáť za to! Tajomstvo úspechu je jednoduché, ak ste žena, vystačiť si s denným príjmom 5 000 – 5 300 kJ. Spomínanú energiu je dobré prijať podľa vzorca 100 g bielkovín + 70 g tukov + 230 g sacharidov. Je tiež dôležité vedieť, kedy čo máte jesť. Pomôže vám plán a systém. Ak dodržíte spomínaný limit, ako povinný pohyb vám postačí klasický ženský fitnes – nakupovanie, varenie, žehlenie a upratovanie.

Prispôsobte sa telu

Nastavte sa na systém, ako vaše telo prirodzene spaľuje dodanú energiu. Nemá zmysel robiť mu napriek. Ráno začnite sacharidmi. Vaše trávenie je po noci „hladné“ a potrebuje dodať energiu. Len ju smelo natankujte. Ak si ju doprajete v rámci raňajok a obeda ešte ju „vypotíte“. Hoci aj v sedavej práci mozgovou činnosťou, či neskôr behaním okolo zabezpečovania chodu domácnosti. Od obeda uprednostňujte bielkoviny, tie dokážu trávenie uspokojivo zamestnať. Zasýtia vás aj zelenina s ovocím. Mali by tvoriť polovicu vášho menu. Obsahujú vlákninu, ktorá čistí črevá a najmä ich aj dokonale „klame“. Kým sa totiž cez ne preženie, tak vás hlad určite neprepadne.

Chvála pravidelnej strave

Jedzte, jedzte, jedzte. Naozaj. Ak prestanete jesť, schudnete len naoko. Je to veľký klam. V skutočnosti sa vaše telo zbaví len vody, nie tuku a navyše ho zbytočne vystresujete. Zásadou úspešnej diéty je jesť primerané a vyvážené porcie päťkrát denne. Ich rozloženie závisí od vášho denného režimu. Ideálne by bolo, keby ste si dokázali zadeliť čas tak, že budete jesť približne každé 3 hodiny. Aby vaše trávenie nevyšlo z tempa a aby ste mali stále pocit sýtosti.

Rozhodujú zdanlivé detaily

Keď sa naladíte na spomínaný jedálny lístok, čaká na vás ešte niekoľko nástrah. Napríklad ak podľahnete čaru jednoduchého obeda  – diétnym párkam. Ich prvým hendikepom je to, že sú údené. Druhým, že okrem bielkovín obsahujú veľa múky a tá teda k bielkovinám rozhodne nepatrí. Takže miesto bielkovinovej light nádielky si nedopatrením doprajete parádnu kalorickú bombu, ktorá vám v boji proti oblinkám rozhodne nepomôže. Pozor aj na mäsko na šťave. Aj kuracie prsia pripravené nevhodným spôsobom, napríklad so zápražkou vedia poriadne nafúknuť kalorickú hodnotu dennej stravy. Kávička môže byť zradná, keď do nej schováte čo i len kocku cukru. Tou pravou tekutinou na celý deň je pramenistá voda, počas celého dňa vypite v malých dávkach aspoň dva litre.

Menu ladných kriviek

Raňajky: obilninová mliečna kaša s ovocím. Prečo? Sacharidy z obilnín vám dodajú energiu, bielkoviny z mlieka vám zamestnajú trávenie.

Desiata: ovocný šalát. Prečo? Dodá vitamíny, vlákninu a zaženie chuť na sladkosti.

Obed: chudé mäsko so zeleninkou a príloha len na „chuť“. Prečo?Kombinácia bielkovín a zeleniny je ideálna na chudnutie, jeden malý zemiačik by mal poštekliť chuťové poháriky, je totiž zdrojom sacharidov.

Olovrant: zeleninový šalát alebo ovocie. Prečo? Ak si doprajete napríklad uhorku s bielym jogurtom alebo strúhané jablko s mrkvou, zaženiete hlad aj chuť maškrtiť.

Večera: syr alebo mäso so zeleninkou a s menšou prílohou. Prečo? Najlepšie by bolo, keby ste sa večer dokázali vzdať prílohy úplne. No ak bez nej nevydržíte, aspoň nahraďte zemiaky či cestoviny ryžou.

Ak nemáte čas pripravovať si diétnu stravu doma, vsaďte na profesionálov.

Diétne a zdravé menu od profesionálov priamo na váš stôl prináša EASYDIET.

facebook-icon