Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Bielkovinová diéta versus eDiéta

Tipy diét / 29. 11. 2018

Spaľuje tuky! Schudnete až 6 kíl za mesiac! Pred vlčím hladom vás najlešie ochránia bielkovinové raňajky a proteínové kokteily na chudnutie! To sú slogany, ktoré nás lákajú sadnúť na lep bielkovinovej (proteínovej) diéte. Veriť im?

Bielkovinová diéta versus eDiéta

Bielkoviny a chudnutie. Spojenie, ktoré je pre mnohých priam posvätné. Bielkovinová diéta má však okrem rôznych kladov aj výrazné mínusy. Aké?

Hlavný fígeľ bielkovinovej diéty, nazývanej aj proteínová diéta, spočíva v nízkom príjme sacharidov a vysokom príjme bielkovín. Takýto "bielkovinový" jedálniček má byť zložený z takých jedál ako sú chudé mäso, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, zelenina, ovocie.

Na doplnenie potrebných živín vám bielkovinová diéta odporúča piť ovocné kokteily alebo rôzne vitamínové a minerálové výživové doplnky. Tento beh na dlhú trať trvá aj tri-štyri mesiace a podľa propagátorov spočíva v dodržiavaní troch fáz. V prvej fáze ide o chudnutie. Vylúčia sa potraviny s obsahom sacharidov, ktoré sú jedným z hlavných zdrojov energie pre naše telo.

Vďaka vysokému podielu proteínov v potrave začne telo spaľovať živiny zo svalov, pričom zástancovia bielkovinovej diéty zaručujú, že zmiznú len tukové zásoby a svaly zostanú v plnej kondícii. Prvá fáza trvá 3 až 6 týždňov. Druhá fáza trvá 4,5 až 9 týždňov a v rámci tejto fázy sa do stravy začnú pridávať aj ďalšie potraviny.

V poslednej fáze sa má chudnúci vrátiť k tradičnej skladbe stravy obohatenej o väčšie množstvo bielkovín, ovocia a zeleniny. Nevyhnutné je pravidelná aeróbna aktivita. Bielkovinová diéta je veľmi podobná Atkinsovej a Dukanovej diéte.

Klady: Rýchly úbytok hmotnosti je pre chudnúcich veľkou motiváciou. „Jedálniček“ je vhodný aj pre tých, ktorí sa neorientujú v princípoch zdravej výživy.

Zápory: Odborníci varujú, že základ proteínovej diéty tvorí nevyvážená strava. Nadmerné množstvo živočíšnych bielkovín zaťažuje trávenie. Tento typ diéty môže spôsobiť problémy ľuďom s oslabenými obličkami či pečeňou.

Nedostatok sacharidov je veľmi nebezpečný pre tých, ktorí trpia cukrovkou a inými metabolickými ochoreniami. Vďaka „jedálničku“ v bielkovinovej diéte môžu telu chýbať potrebné živiny. Keď sa po tvrdom režime začnete opäť stravovať ako pred diétou, prekvapí vás nepríjemný jo-jo efekt. Bielkovinová, respektíve proteínová diéta vás totiž nenaučí to, čo napríklad krabičková diéta – jesť správne potraviny v správnom množstve.

Náš tip:

Túžite po vyváženej diéte, s ktorou chudnete zdravo, chutne a bez „jojo efektu“? Vyberte si najobľúbenejšiu slovenskú krabičkovú diétu od EASYDIET. Varia ju pre vás najlepší slovenskí šéfkuchári z kvalitných a čerstvých surovín, jej prospešnosť pre zdravie garantujú uznávaní dietológovia. Dobroty vám prinesieme až pred prah vašich dverí... A za vynikajúcu cenu!

VYBERTE SI PROGRAM

Klasik

Klasik

Zbavte sa nadváhy, bez väčšej námahy. Prekonajte sami seba a buďte spokojnejší vo vlastnom tele. Prvý krok na vašej ceste za zdravým životným štýlom je nízkokalorická a nutrične hodnotná strava. Dokážeme vám, že chudnutie a lahodná kombinácia jedál môžu ísť ruka v ruke. Vašim úspechom bude vaša premena. 5 JEDÁL DENNE UŽ OD 17€.

od 17,00 € /deň
Keto

Keto

Vysnívaná postava bola na dosah – až kým sa progres ručička na váhe nezastavila. Ak vaše chudnutie prišlo do bodu, kedy stagnuje, KETO DIÉTA bude pre vás ideálne riešenie na jeho opätovné naštartovanie. KETO DIÉTU oceníte aj vtedy, keď chcete svoju postavu vyrysovať na novú a ešte lepšiu úroveň. S týmto stravovaním je možné dosiahnuť účinné chudnutie za relatívne krátky čas.

od 18,50 € /deň
facebook-icon