Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Ako si vytrénovať mozog a mentálne zdravie

Rady pre zdravie / 5. 12. 2018

K zdravému životnému štýlu patrí nielen fyzická aktivita a správna strava, ale aj mentálne zdravie, inteligencia a psychická pohoda. Takisto ako svaly, aj mozog a naša pamäť potrebujú tréning, aby “neochabli”. Povieme vám o aktivitách, ktoré zlepšujú činnosť mozgu a duševnú pohodu...

Ako si vytrénovať mozog a mentálne zdravie

Učte sa nové veci

Najčastejšie sa hovorí o cudzích jazykoch, ale celkovo má učenie sa niečomu novému za následok zvýšenie mozgovej činnosti. Ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov a veľa čítajú, dokážu rýchlejšie triediť informácie a zlepšujú si svoje myslenie a komunikačné zručnosti. A napokon, hovorí sa - koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom :)

Osvojte si nové pohyby

Podobne ako aj nové vedomosti a mentálne zručnosti, majú veľký význam pre mozgovú činnosť aj nové pohyby, ktoré sa učíte. Môže to byť napríklad tanec, športovanie, cvičenie jogy, ba dokonca hra na hudobný nástroj, ale špecifickým prípadom je robiť veci inak (opačne), ako sme zvyknutý. Ak vyskúšate napríklad umývať si zuby, krájať alebo písať ľavou rukou, váš mozog je znovu nútený namáhať sa a vytvárať nové spojenia.

Riešte hlavolamy

Všeobecne to platí pre rôzne hlavolamy, ktoré stimulujú mozog - krížovky, sudoku, scrabble, rubikova kocka alebo šach. Je to vynikajúci tréning logického a strategického myslenia a tiež  koncentrácie. Vyčleňte si nejaký čas aj na tréning mozgových závitov.

Nepoužívajte kalkulačku

Mnohí z nás sú leniví vypočítať aj jednoduché matematické príklady a použijú radšej kalkulačku. Týmto spôsobom však zlenivie aj váš mozog. Dajte si záväzok, že si rýchle počty spočítate bez kalkulačky a nenecháte všetko len na techniku, a zlepšíte tým nielen svoju matematiku.

Zdroje:

http://modernypraclovek.sk/vylepsenie-mozgu-zvysenie-iq-koncentracia/

http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/pravidelne-cvicte-zvacsite-si-nielen-svaly-aj-mozog.html

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon