Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Ako si vybrať odštavovač

Rady pre zdravie / 14. 11. 2018

Leto je skvelým obdobím roka. Všetci sa snažíme sa nájsť trošku času na oddych, aby sme pri letných teplotách dobili energiu. Počas horúcich dní vám určite príde vhod náš seriál o čerstvých štavách, tak aby aj to vaše leto bolo plné šťavy, Navyše len pre našich klientov prinášame špeciálnu akciu na darček k odštavovačom značky Catler. Viac informácii na konci článku. Na trhu je obrovské množstvo odšťavovačov v rôznych cenových kategóriach. Môžeme ich rozdeliť do troch hlavných kategórii. Každá skupina má svoje špecifiká, a pred nákupom je dôležité zvážiť čo a ako často budete odštavovať.

1.) Odstredivé odšťavovače 

Niekedy tiež nazývané "centrifúgy". Ovocie, či zeleninu najskôr zostrúhajú na točiacom sa diskovom strúhadle. Odstredivá sila následne nastrúhané kusy rozprestrie po siete okolo centrálneho strúhadla a postará sa o vylisovanie šťavy. Tieto odšťavovače sú vhodné ku spracovaniu šťavnatého ovocia a sú najviac v domácnostiach rozšírené. Avšak pri odšťavovaní obilnín, byliniek, listovej zeleniny či bobuľovín majú nižšiu výťažnosť. Niektoré tieto odšťavovače sa predávajú aj s prídavným diskom na homogenizáciu bobuľovín a mäkkého ovocia.

2.) Tlakové rozdrobovacie odšťavovače

Tieto odšťavovače pracujú s nízkymi otáčkami. Tento typ odšťavovača rozdrobí vhodené ovocie alebo zelenina. Šťavu, ktorá sa z nej uvoľní sa pretlačí cez jemné sitko. Tlakový odšťavovač je ideálny pre extrakciu listovej zeleniny či byliniek, ale zvláda aj ostatné suroviny.

3.) Mechanické (ručné) odšťavovače

Sú podobné tlakovým rozdrobovacím, vybavené šnekovým skrutkovaním. Dokážu spracovať ovocie, bylinky aj listovú zeleninu. Pohon však zaisťuje sila ľudských paží. 

Samostatnú kategóriu predstavujú citrusovače. Sú určené na získanie čerstvej šťavy len z citrusov. Možno ich radiť do dvoch skupín:

1.) Mechanický citrusovač

Hodí sa pre občasné použitie, pre prípady, keď si potrebujete vytlačiť citrón na dochutenie jedla či čaju. Existujú sklenené, plastové alebo kovové prevedenia v rôznych cenových reláciach od pár drobných až po drahé dizajné kúsky.Jednou z variant mechanických citrusovačov sú ručné pákové lisy - prítlačnou pákou tlačíme na pokrájaný citrus. 

2.) Elektrický citrusovač

S eletrickým citrusovačom je odšťavovanie rýchlejšie a menej namáhavé, pretože lisovací tŕň je poháňaný motorom spotrebiča. 

Chcete odšťavovač? Investujte do svojho zdravia a kúpte si spotrebič značky Catler. V dizajnových odšťavovačoch Catler sa totiž efektívne spájajú všetky vlastnosti nevyhnutné pre maximálnu výťažnosť šťavy. Sú to:

  • Výkon - Hranice dostatočného výkonu motorsa sa pohybujú okolo 1000 W, perfektný výsledok zaistí 1200 W. Silný motor má vplyv nielen na výťažnosť, ale aj na celkovú dobu práce, s výkonným motorom, môžete pracovať bez prestávky.
  • Kvalitné nerezové sitko - Kvalitné nerezové sitko je, spolu s výkonným motorom, alfou a omegou dobrého odšťavovača. Vhodené ovocie sú diskom rozsekané na jemné kúsky, a následne sú rozprestrené po stranách sitka. Odstredivá sila spôsobená vysokými otáčkami, tak z rozloženej suroviny získa šťavu. Najlepšie sitká sú z mikrosieťoviny - majú najlepšiu priepustnosť šťavy. Odšťavovače Catler sú vybavené unikátnym nerezovým sitkom, ktorého ostrie je spevnené titánom a v stenách mikrosieťoviny je viac ako 40 000 miniatúrnych otvorov.
  • Voliteľná rýchlosť odšťavovania - Odšťavovať musí disponovať aspoň dvomi rýchlosťami. Vyššie otáčky sa používajú na jablká, mrkvu alebo ananás. Nižšie sú dobré na citrusy, melón či kiwi. Otáčky musia byť plynule regulovateľné.
  • Široký plniaci otvor - Plniaci otvor odšťavovača by mal mať, čo najväčší priemer, aby tak umožnil vkladať aj veľké kusy ovocia či zeleniny. Aby ste nemuseli strácať čas s prácnym a zbytočným rozkrajovaním kúskov odšťavovače Catler majú plniaci otvor o šírke 84 mm!

Pri odšťavovačoch Catler zostáva jediná otázka - budete chcieť popri vynikajúcej šťave si pripravovať aj pyré? To totiž umožňuje špeciálny prídavný disk, ktorý v šťave zachová dužinu bohatú na vlákninu. S diskom sa dá spracovať mäkké ovocie, ako sú banány, mango alebo jahody. Jemné pyré skvelo poslúži ako základ krémových polievok, sáls, dipov a ovocných zmrzlín, dá sa z nej tiež pripraviť detská strava. 

S odšťavovačom Catler nemusíte myslieť ani na:

  • Bezpečnosť - Odšťavovač Catler sa nespustí v prípade, že nie je správne zostavený a zaistený. Samozrejmosťou je protišmyková prava nožičiek. Napájací kábel možno omotať okolo základne na spodnej strane odšťavovača, takže pri práci neprekáža.
  • Ako často budete odšťavovač používať - Po každom použití sa prístroj musí rozložiť a umyť. Zatiaľ čo iní výrobcovia odporúčajú zvoliť buď dizajnové, alebo praktické riešeni - lepšie umývateľný odšťavovač, Catler si vytvoril svoju vlastnú kategóriu. Na kuchynskej linke sa Vám bude skvelo vynímať, jeho údržba je pritom ale rýchla a ľahká. Jednotlivé časti odšťavovača svojim tvarom umožňujú intuitívne a rýchle zloženie spotrebiča.
  • Dužinu, ktorá zostáva z ovocia, či zeleniny - Odšťavovače Catler disponujú zásobníkom, ktorý dokáže zhromaždiť naozaj veľký objem. Pri spracovávaní väčšieho množstva suroovín sa tak nemusí často vyprázdňovať.
  • Obstaranie sitka na penu zo šťavy - Extrahovaná šťava pri odšťavovačoch Catler tečie priamo do prídavného džbánu, ktorý je vybavený praktickým oddeľovačom peny. Vďaka špeciálne tvarovanej hubici môžete šťavu dávkovať aj priamo do pohára. Jednoduchým otočením hubice zabránite nepríjemnému odkvapkávaniu šťavy na stôl či pracovnú dosku.

Šťavnatá akcia na odštavovače značky Catler pre klientov eDiéty

Odšťavovač značky Catler JE 4010 + darček sada nožov Scanpan a doska na krájanie. Akcia platí do konca augusta 2013 vo všetkých 20. kamenných predajní Planeo Elektro na Slovensku. Pri nákupe požiadajte o darček od eDiéty alebo si vytlačte kupón nižšie..

Značka CATLER je synonymom prepojenia najmodernejšej technológie a skvelého vzhľadu. Elegantný dizajn všetkých produktov sa vyznačuje vznešenou jednoduchosťou tvarov a výberom exkluzívnych materiálov, v ktorých hrá prím predovšetkým ušľachtilý brúsený kov a nerez. CATLER je priamo stvorený pre moderné kuchyne, kde sa stále častejšie uplatňujú nové trendy a technológie - tieto spotrebiče pracujú po naprogramovaní takmer sami, komunikujú s Vami pomocou inteligentných displejov a ich obsluha je úplne jednoduchá. Pri vývoji všetkých výrobkov je kladený dôraz predovšetkým na bezpečnosť, zdravú a rýchlu prípravu pokrmov a v neposlednom rade aj na ľahkú údržbu.

facebook-icon