Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Ako piť alkohol tak, aby nám prospieval?

Rady pre zdravie / 5. 12. 2018

Nájdime ten správny pomer, ktorý nám zaručí nie len uvoľnenie, ale aj pevné zdravie. Každý z nás sa občas potrebuje uvoľniť a dopriať si nejaký ten pohárik vínka, piva, prípadne aj niečoho silnejšieho. Otázkou však vždy zostáva, aký je ten správny pomer, ktorý nám zaručí nie len vnútorné uvoľnenie, ale aj pevné zdravie...

Ako piť alkohol tak, aby nám prospieval?

Pohárik denne? Žiaden problém

Téme alkoholu a jeho vplyvu na zdravie človeka sa venovalo už množstvo vedeckých štúdií a všetky v zásade dospeli k rovnakému záveru. Alkohol má priaznivý vplyv na organizmus, ale len za určitých okolností, a to najmä pri dodržaní istého skonzumovaného množstva. Vedci sa zhodli na pravidle “jeden na deň”.

To znamená, že ak vypijete jeden štamperlík pálenky alebo jeden pohár piva či vína denne, takéto požívanie alkoholu má priaznivý vplyv na vaše zdravie. Ľudia ktorí si doprajú pohárik denne, tak majú výhodu oproti náruživým pijanom, ale aj abstinentom. Znižuje sa pravdepodobnosť ochorení kardiovaskulárneho systému až o 25 % a prospieva k zvýšeniu hladiny tzv. dobrého cholesterolu - lipoproteínov HDL, ktoré sú zodpovedné za odvádzanie cholesterolu z tela.

Nalejme si červeného

Ak máte radi víno, vedzte, že najlepším pre vaše zdravie je to červené. Pritom je úplne jedno, z ktorej krajiny pochádza. Každé totiž obsahuje komplex účinných látok, ktoré priaznivo vplývajú na srdce (znižujú krvný tlak), potláčajú neželaný oxidačný stres v bunkách (poškodzovanie buniek a následný vznik rôznych ochorení) a zrieďujú krv.

Aj pri červenom víne však nesmieme zabudnúť na dodržiavanie vhodného množstva. Pre človeka s hmotnosťou okolo 70 Kg je odporúčané vypiť 3 decilitre na deň, pre nežné pohlavie to predstavuje asi 2,5 decilitra. Opäť sa dostávame k už spomenutému pravidlu, teda vypiť jeden, maximálne dva poháre vína za 24 hodín.

Radšej zdravá strava

Ak práve čítate tento článok a ste náhodou abstinent, určite vás nebudeme presviedčať, aby ste začali pravidelne piť alkohol. O tom, aké je nebezpečné skĺznuť do nekontrolovaného alkoholového opojenia, snáď písať netreba. Naopak, treba si uvedomiť, že pozitívne účinky, ktoré vyplývajú z pohárika denne, sa dajú nahradiť aj inými “nealkoholickými” činnosťami.

Rovnaké účinky vám prinesú aj zásady zdravého stravovania, pravidelný denný cyklus jedál a vyvážená strava obsahujúca tie živiny, ktoré práve potrebujete. A ak k tomu pridáte aj pohyb v prírode prípadne obľúbený šport, máte na celej čiare vyhraté.

Zdroj: http://plnielanu.zoznam.sk/c/351/alkohol-a-jeho-ucinky-takto-nam-skodi-a-takto-prospieva

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon