Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

5 jedál, ktoré spôsobujú, že vyzeráte a cítite sa staršie ako v skutočnosti ste

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Vo veku, v ktorom na jedle veľmi záleží, existujú niektoré potraviny, ktoré vášmu telu prinesú viac škody ako úžitku, hlavne vtedy, keď ich budete denne jesť. Čo pijete a jete má dopad na to, ako budete vyzerať...

5 jedál, ktoré spôsobujú, že vyzeráte a cítite sa staršie ako v skutočnosti ste

Už nesmieme ďalej ignorovať to, čo jeme, pretože to ohrozuje naše zdravie a starneme rýchlejšie, ako si to stihneme uvedomiť... Tým, že zredukujete tieto jedlá na minimum, sa vám nielenže začne zužovať pás, ale začnete aj vyzerať a celkovo sa cítiť omnoho lepšie.

Čo je tým tajomstvom zostať „navždy mladý“? Poďme na to a pozrime sa, čo treba z vášho denného jedálnička odstrániť.

1. HYDROGENOVANÉ OLEJE A TRANS TUKY

Teraz vážne, tieto typy tukov celkom zaplavili Ameriku. Sú obsiahnuté skoro všade, počnúc koláčikmi, cez smažené jedlá, až po tzv. „zdravé“ tyčinky.

Hydrogenované oleje a trans tuky sa premenia na nezdravé úložisko tuku a sú už dlho považované za priameho prispievateľa k srdcovým chorobám a obezite. Ľudia však pokračujú v používaní jedál, na ktoré sú zvyknutí, pretože zvyk je predsa železná košeľa, je to ľahké, komfortné a čo viac, ešte aj lacné...

Takže koľko zemiakových lupienkov môžete zjesť? Alebo pražených slaných vecičiek či snekov? Ak daný výrobok obsahuje „len trošku“ hydrogenovaný tuk alebo olej, mali by ste sa mu radšej celkom vyhnúť alebo maximálne limitovať jeho príjem.

Vitaj cholesterolový výlet! Spomínate si na porovnania margarínov a masla?

Týmto nezmyslom sme krmení už viac ako 40 rokov, a ak sa nemôžete zaobísť bez chuti masla, tak si vždy radšej zvoľte maslo ako margarín.

Profesor Timothy Harlan, M.D. na „University School of Medicine“ v meste Tulan povedal, že trans tuky spôsobujú zápaly a vysvetľuje, že starnutie je vo svojej podstate vlastne „chronický zápalový stav“. Ďalej nás uisťuje, že človek bude vyzerať starší už len tým, že pravidelne konzumuje tieto trans tuky.

Vráťme sa k maslu – trans tuk príjem 3.3gramu verzus 15g, ktorého je v margaríne. „Zlé“ tuky spôsobujú obezitu, nárast cholesterolu a vysoký krvný tlak.

A práve cez tieto „nevinné“ zdravotné problémy je človeku predurčené starnúť oveľa rýchlejšie. Americká organizácia pre potraviny a lieky - FDA konečne uznáva, že hydrogenované oleje nie sú na konzumáciu bezpečné. Nuž vďaka, chvíľu im to teda trvalo, mal by som si teraz dať prečistiť moje žily...

Takže, vždy si pozerajte zloženie výrobku a zmeňte vaše návyky, inak to nebude jediná vec, ktorá vás nasmeruje smerom od zdravého tela.

2. VYSOKO FRUKTÓZOVÝ KUKURIČNÝ SIRUP, TZV. HFCS

Smerujeme tam! Tento produkt GMO (geneticky modifikovaného organizmu) je v súčasnosti skutočne pridávaný skoro do všetkého, čo ľudia bežne jedia.

Zvýšená konzumácia HFCS spôsobuje obezitu, poškodenie pečene, choroby srdca, degradáciu zubov... Mám pokračovať? Počúvajte, ak chcete viac cukru, tak si radšej dajte jablká alebo tmavú čokoládu. HFCS je toxický pre telo, skutočne od neho nemáte absolútne žiadne benefity, iba milión poškodení.

Sódy, a všetky neorganické nápoje ho obsahujú, tak ako aj keksíky, napolitánky, džemy, skoro všetko, tam vonku..., preto čítajte tie etikety.

Dr. George Bray (Severoamerická asociácia pre štúdium obezity) už dávno varuje pred nebezpečenstvami HFCS a vznikom obezity, hlavne zo sýtených nápojov. Napr., podľa časopisu „Chicago Tribune“, pollitrová kola alebo pepsi fľaška obsahuje 17 čajových lyžičiek cukru.

HFCS má jasné a prítomné riziká práve kvôli množstvu fruktózy, ktorý obsahuje – v priemere 80% v porovnaní s cukrom, v ktorom ho je 50%. Je to jednoduché – kedže v HFCS je viac fruktózy, ktorá ide priamo do pečene, spôsobuje tým ochorenie nazývané „tuková pečeň“, ktoré zasiahlo v USA už viac ako 70 miliónov ľudí.

Zvýšený príjem cukru je tiež spájaný s vysokým tlakom, metabolickými problémami a inzulínovou rezistenciou pri chorobe diabetes typu 2, a to spomíname len zopár „problémov“.

Vysoké denné dávky môžu viesť k „zrýchlenému starnutiu“ – Dr. Mark Hayman.

Ešte nie ste presvedčený? Pozrite, nemusíte byť expertom v tejto oblasti, aby ste chápali všetky negatívne riziká, ktoré HFCS prináša.

Priveľa cukru je skrátka nezdravé, lenže HFCS vám prináša 4 násobok jeho dávky a nenazýva sa „tichým zabijákom“ len tak bez dôvodu. Áno, zdravšie jedlá sú drahšie, ale cena, ktorú platíte dnes, je cena ktorú nebudete musieť platiť za vaše zdravie zajtra, resp. o niekoľko rokov.

3. RAFINOVANÁ SOĽ

Doteraz bolo bežne známe, že voda, do ktorej pridáme soľ sa dlhšie udrží v našom tele, ale toto nie je jediný problém. Rusi nazývajú soľ „biela smrť“.

Je to hlavne preto, že soľ prispieva k vysokému krvnému tlaku, resp. k zvyšovaniu krvného tlaku, čo priamo spôsobuje - zlyhanie srdca, obličkové kamene, zadržiavanie vody a ešte je tu aj prepojenie s rakovinou žalúdka. Keď teda spomenieme len zopár „ochorení“. Prehnané jedenie soli vedie ku kožným opuchom a poteniu, hovorí Dr. Gillian McKeith v jej knihe „Ste to, čo jete“.

Ale množstvo soli, ktoré môžete zjesť, závisí od toho, ako ste zdravý vy a ako zdravé je aj vaše stravovanie.

Ak máte menej ako 50, spomína Harvardská škola medicíny, máte výborné zdravie a nemáte vysoký krvný tlak, tak sa nemusíte obávať rizík, ktoré prináša soľ. Čomu sa musíte vyhýbať, je vysoký príjem soli a spracovaných jedál.

Táto škola tiež hovorí, že ľudia s vysokým krvným tlakom a cukrovkou by nemali jesť viac ako 2300 mg sodíka, alebo 1 čajovú lyžičku na deň.

Krásnym príkladom jedál, ktorým sa úplne vyhnite, je napr. polievka v sáčku, ktorá sama obsahuje viac ako 700mg sodíka na jednu porciu! A tá kuracia v sáčku, má dokonca asi 890-910 mg soli. Áno, vidíte to správne! Takže prosím, voľte pozorne, soľte len, ak je to naozaj nevyhnutné a hlavne soľte menej!

4. SPRACOVANÉ MÄSÁ

Vaše denné obedové mäsko, ako sú klobásy, párky, prosciutto, slanina (áno, prepáčte), pomerne často obsahujú väčšie množstvá konzervačných látok, ktoré spôsobujú kožné reakcie a zápaly.

Podľa vyjadrení uvedených na Health.com, ak jete viac červeného mäsa, naruší sa tak schopnosť vášho tela produkovať kolagén, takže už len táto jedna vec môže znížiť kvalitu vášho života a ovplyvniť hlavne to, ako vyzeráte, pretože kolagén potrebujete, aby ste mohli udržiavať vašu pokožku mladú, pružnú a zdravú.

Nadmerná konzumácia červeného (hovädzieho) mäsa môže tiež viesť k srdcovým chorobám, kedže takéto mäso obsahuje vysoké množstvo nasýtených tukov.

Dr. An Pan z Harvardskej školy verejného zdravia robil štúdiu o úmrtnosti v súvislosti s konzumáciou červeného mäsa a zistil ich priame spojenie. Ukázal, že jedenie veľkého množstva červeného mäsa prispieva ku koronárnym problémom srdca, infarktu a niektorým typom rakoviny. Takže zámena červeného mäsa za ryby alebo morčacie prsia vám určite pomôže. Aj keď slanina môže byť super na dušu, určite nebude ideálna pre vaše žily (samozrejme záleží od kvality). Pridajte do vašej stravy potrebné množstvo zeleniny a určite nebudete starnúť rýchlejšie, než by bolo prirodzené.

5. ALKOHOL

Tak, ako milujeme dať si sem tam koktejl alebo pivko, či pohárik vína, nemali by sme zabúdať na to, že alkohol je látka, ktorá je spracovávaná našou pečeňou. Čím zdravšia je pečeň, tým dlhšie budeme žiť, a tým lepšie budeme aj vyzerať.

Nehovoríme tu teraz o poháriku vína za deň. Hovoríme o niekoľkých pohároch vína denne, resp. viac dní po sebe. Naša pečeň spracováva toxíny, keď pijeme alkohol, ale potrebuje tiež čas na svoju obnovu. Čokoľvek, čo zaplní vašu pečeň a nemá čas na poriadne spracovanie, sa nakoniec dostane do vašej pokožky.

Akné, rúžovka alebo vrásky, to sú všetko symptómy a výsledky starnutia pokožky, ktoré vznikli vďaka nahromadeniu toxínov z pečene a keďže alkohol je tiež toxín, toto sú možné vedľajšie efekty, ako vysvetľuje Dr. Ariel Ostad z Americkej akadémie dermatológie.

Alkohol dokonca mení slané a tučné jedlá tak, že zvyšuje našu chuť a spúšťa tak potrebu dať si ešte viac. Takže vás krásne zmanipuluje jesť jedlá, vďaka ktorým rýchlejšie starnete. Nakoniec, časté pitie alkoholu vám dehydruje pokožku a môže viesť k oveľa vážnejším chorobám pečene, akou je napríklad cirhóza.

Takže, koľko alkoholu je bezpečné piť? Harvardská škola pre verejné zdravie nám hovorí, že nie viac, ako 1 drink za deň pre ženy a 2 drinky pre mužov (nemá sa však na mysli tvrdý alkohol).

Keď už viete, ako to teda je..., vyberajte si pozorne, striedmo, čítajte etikety, vyvarujte sa častému jedeniu hore uvedených jedál a prísad. Vždy užívajte zeleninu aj ovocie, ak chcete uspokojiť hlad alebo chute na cukor, resp. uspokojiť svoju dušu. Buďte zdraví.

Zdroj: lifehack.org/articles/lifestyle/5-foods-which-can-make-you-look-and-feel-older-than-you-are.html

freedigitalphotos.net/images/eggs-benedict-photo-p219454

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon