Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

4 dôvody, prečo je káva dobrá pre našu krásu

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Káva, všade samá káva. Pražíme ju, melieme, zalievame, no taktiež aj skúmame a testujeme. Zdá sa pritom, že jej popularita bude iba rásť. Veď prečo aj nie. Čoraz viac štúdií potvrdzuje, že káva prospieva nielen nášmu sústredeniu, ale aj pečeni, srdcu a dokáže byť nápomocná aj pri boji proti cukrovke.

4 dôvody, prečo je káva dobrá pre našu krásu

Káva nám toho dokáže ponúknuť naozaj veľa. Obsahuje napríklad výživné látky ako vitamíny skupiny B (B2 - riboflavín, B5 - kyselina pantoténová, B3 - niacín) či rôzne antioxidanty. Celkové množstvo jednotlivých látok síce nie je extra vysoké, pri pravidelnej konzumácii sa však doslova nazbiera a predstavuje tak príjemný zdravotný benefit pitia kávy.

To, čo nás však dnes zaujíma najviac je, ako môže tento nápoj pomôcť našej kráse.

1. Káva a šport

Aktívny pohyb je pre náš vzhľad veľmi dôležitý. Pomáha budovať svaly, tvarovať postavu a dokonca nás aj robí šťastnejšími. A káva? Tá funguje ako stimulant, pričom sa dokáže pohrať s našimi hormónmi a podporiť tak produkciu látok, ktoré podporujú bdelosť, potláčajú únavu a takpovediac dávajú telo do pozoru. Vďaka tomu sme schopní podať na tréningoch lepší výkon (pretože sme naň nabudení) a zároveň k nemu potrebujeme menej energie, takže dokážeme trénovať nielen tvrdšie, ale aj dlhšie.

žena cvičí

2. Káva a spaľovanie tukov

Kofeín, po vstrebaní do nášho krvného obehu, stimuluje náš metabolizmus a zvyšuje tak jeho mieru (a.k.a. núti telo spaľovať viac kalórií). Zároveň dáva telu signál, aby začalo produkovať adrenalín, ktorý pomáha uvoľňovať tuk do krvného obehu a využívať ho ako zdroj energie. Zároveň však platí, že tento benefit nadobudne skutočný efekt až pri spojení s aktívnym pohybom, resp. cvičením a kalorickým deficitom. 

3. Káva a chudnutie

To, že káva je pri chudnutí naozaj praktickým pomocníkom, už asi vieš. Viac energie, viac spálených kalórií a zároveň...aj ich nižší príjem. Káva, resp. kofeín potláča chuť do jedla a a znižuje tak aj množstvo potravy, ktorú musíme prijať, aby sme sa cítili sýti. 

4. Káva a pleť

Káva dokáže našej kráse prospieť pri vnútornom i vonkajšom použití. Je napríklad dokázané, že pleťové masky z kávy upokojujú pokožku, vyhladzujú ju, zbavujú rôznych nedokonalostí vrátane akné a dokážu pomôcť dokonca aj s odstránením kruhov pod očami. 

usmiata žena s kávovým pílingom na tvári

Na čo si dať pozor

Káva má samozrejme aj svoje nevýhody. Pri jej nadmernom užívaní môže spôsobovať nespavosť, vyvolávať pocit úzkosti a je vcelku ľahké vytvoriť si na ňu závislosť. Pre ľudí, ktorí už trpia vysokým tlakom, môže káva naozaj predstavovať určité riziko a mali by ju preto piť s veľkou opatrnosťou. 

Pozor by si si mal/a dať aj pri pití rôznych ochutených latté či iných variácií kávy, ktoré môžu  v sebe ukrývať, vzhľadom na množstvo cukru a ďalších pridaných surovín, aj množstvo kalórií. 

facebook-icon