Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

3 kvetinky pre „papkáčov“

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Veľká noc dala nášmu tráveniu určite zabrať. Máme pre vás tip. Rozpumpujte metabolizmus prechádzkou po jarných rozkvitnutých lúkach a prineste si domov tri voňavé kvetinky, ktoré pôsobia blahodarne na zdravie a podporujú trávenie.

3 kvetinky pre „papkáčov“

Trnka obyčajná (Prunus spinosa)

Balzam na trávenie: Na okrajoch lesov pôsobia rozkvitnuté kríky trnky ako mladé nevesty čakajúce na ženíchov...

Pri prechádzke prírodou je tento ker pastvou nielen pre oči, ale aj pre čuch. Kvietky voňajú krásne ako horké mandle a zbierajú sa pohodlne. Dozreté poklepom strasieme priamo na podložené plátna alebo papiere. Potom opatrne vysušíme, aby nestratili peknú, bledožltú farbu.

Kvety podporujú látkovú premenu, upokojujú trávenie, podporujú detoxikáciu a vyprázdňovanie. Navyše sú močopudné a odhlieňujú črevá aj pľúca!

Tip babky bylinkárky: Odvar z kvetu blahodarne vplýva na zažívanie. Pripravíme si ho tak, že polievkovú lyžicu usušených alebo čerstvých kvietkov uvaríme spolu s dva a pol decilitrami vody. Nezakryté necháme päť až desať minút vylúhovať, prelejeme cez sitko a pijeme po dúškoch počas celého dňa.

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)

Prvá pomoc na zápaly: Jemný kalich, najskôr ružový a neskôr fialový poskytuje včelám bohatú nektárovú pašu a nám mnohé zo svojich blahodarných účinkov na zdravie. Môžeme ho zbierať teraz na jar v listnatých lesoch, v krovinách od nížin až do podhorského stupňa.

Už názov tejto bylinky hovorí o dôležitom „poli jej pôsobnosti“. Tradične sa pridáva do zmesí, ktoré sa užívajú pri zápaloch horných a dolných dýchacích ciest. Pôsobia však aj proti zápalom tráviaceho traktu. Vo fytoterapii sa pľúcnik ordinuje aj pri tráviacich problémoch spojených s preháňaním, pri poškodeniach sliznice žalúdka po užití horúcich pokrmov a nápojov.

Tip babky bylinkárky: Na zlepšenie trávenia, ak vás preháňa. Jednu až dve lyžice nakrájanej vňate pľúcnika vložíme do litra vody, päť minút povaríme, scedíme a pijeme počas celého dňa.

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

Poklad pre pľúca aj hrubé črevo: Žiarivé slniečko podbeľ lekársky, ktoré sa na nás usmieva najmä z vlhkých svahov a lúk je pokladom pre naše hrubé črevo a pľúca. Ak sa poponáhľate, ešte ho zastihnete v plnej kráse.

Počas slnečných prechádzok zbierame kvet na začiatku kvitnutia. Sliz, ktorý kvety obsahujú ochraňuje zapálené sliznice horných a dolných dýchacích ciest. Blahodarne vplýva aj na podráždené sliznice žalúdka a čriev. Výborný je na zmiernenie či potlačenie suchého kašľa, triesloviny navyše účinkujú protizápalovo a sťahujúco.

Tip babky bylinkárky: Pri problémoch s kašľom, podráždeným žalúdkom a črevami. Zmiešajte v pomere jedna k jednej usušené listy a kvety rastlinky, lyžičku drogy zalejte dvoma decilitrami vriacej vody, nechajte päť až desať minút vylúhovať.

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon