Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

14 prekvapujúcich výhod pitia vína...

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Vytiahnete štupeľ po dlhom dni v práci a lahodné víno tečie pomalým prúdom do vášho krásneho pohára. A zrazu ten hlas v hlave vám hovorí „Mala by som to víno piť?“ Snažíte sa pri výbere stravy robiť správne „zdravé“ rozhodnutia a chodíte do telocvične alebo na jógu niekoľkokrát za týždeň. A teraz si to všetko pokazíte pár dúškami dobrého vína? Dobre viete, že veľa vína naraz nie je dobré pre zdravie, ale čo tak jeden pohár niekoľkokrát za týždeň?

14 prekvapujúcich výhod pitia vína...

Určite poznáte výhody červeného vína pre vaše srdce, ale prečo sa tým zaoberať, veď vy pravidelne cvičíte a tiež sa perfektne stravujete.

Pripravte sa na prekvapenie... Nielen, že víno je dobré pre zdravie srdca, ono má ešte niekoľko ďalších prekvapujúcich výhod pre naše zdravie, z ktorých veľa sa spája s resveratrolom. Niektoré rastliny vytvárajú resveratrol, aby sa ubránili rôznym baktériám a hubám alebo aby vydržali sucho a nedostatok živín.

Červené a fialové hrozno, čučoriedky, černice, moruše, arašidy a pistácie sú jeho zdrojom. Resveratrol môže byť považovaný za zázračnú ingredienciu mimo ostatných benefitov vína. Ak sa ale extrahuje, nedosiahneme tie isté účinky, ako keď je vo víne v celku. Väčšina štúdií sa orientuje práve na červené víno, pretože biele ho nebsahuje.

Pripravte sa na prekvapenie a odhalenie... Práve teraz sa naučíte ako môže byť správne pitie vína vašim rituálom a veľmi silným zdravotným elixírom. Ukážme si teda 14 výhod pitia vína, ktoré siahajú ďalej ako len podpora zdravého srdca.

1. ŽIJETE DLHŠIE

Presne tak. Na ostrove Ikarios, objavenom len nedávno, žijú ľudia dlhšie ako kdekoľvek inde na svete. Denné pitie vína je súčasťou stravovacieho režimu, ktorý predlžuje život aj vďaka menšiemu množstvu živočíšnej stravy a jedenia viac tej rastlinnej.

Zistíte, že ľudia dlho žijúci na Kréte alebo Sardínii si popíjajú tmavé červené víno ako súčasť ich „antiaging“ životného štýlu. Štúdia z roku 2007 odporúča prokyanidíny, zložku objavenú v tanínoch červeného vína, pretože sú zodpovedné za kardiovaskulárne zdravie. Vína produkované na juhozápade Francúzska a Sardínie, kde sa ľudia dožívajú viac rokov, majú ich vysokú koncentráciu.

Výskum na Harvardskej škole medicíny odhaľuje, že resveratrol priamo aktivuje proteín, ktorý zlepšuje zdravie a dĺžku života u zvierat. Resveratrol zvyšuje aktivitu sirtuínov, skupiny génov, ktorá chráni telo pred chorobami zo starnutia.

2. STÁVATE SA CHYTREJŠÍ

Resveratrol môže zlepšovať krátkodobú pamäť. Po 30 minútach testovania, výskumníci zistili, že účastníci, ktorí brali resveratrol si zapamätali výrazne viac slov a preukázali aj rýchlejšie reakcie spájaných s tvorbou nových spomienok, učením a emóciami.

3. ODSTRÁŇTE PUPIENKY POMOCOU VÍNA

Resveratrol je schopný obmedzovať rast baktérií spôsobujúcich akné oveľa dlhšie ako benzoylperoxid. A funguje ešte lepšie, ak je s ním kombinovaný. V podstate pitie antioxidantov je najlepšou cestou, ako naplno využiť jeho najlepšie vlastnosti. Jeho využitie v krémoch nie je až také účinné – takže častejšie popíjajte vaše antioxidanty vo víne, ovocí a zelenine, ako by ste používali drahé krémy.

4. VÍNO DOKÁŽE PORAZIŤ NIEKTORÉ VÝLETY DO POSILŇOVNE

Dali by ste si radšej víno alebo trpeli v posilňovni? Vedci z Univerzity v Alberte v Kanade zistili, že resveratrol zlepšuje funkcie srdca, mozgu ako aj kostí. Rovnakým spôsobom si tieto časti zlepšujete, ak idete do posilňovne. Tak si teraz predstavte tie benefity, ak budete robiť jedno i druhé!

5. ROZLÚČTE SA S BLUES...

Viete, že víno pomáha relaxovať? Ale čo depresia? Výskumy v Španielsku zistili, že mužom a ženám, ktorí pili od 2 do 7 pohárov červeného vína za týždeň bola depresia diagnostikovaná oveľa menej. A zaujímavé je, že aj keď sa zobrali do úvahy faktory životného štýlu, ktoré by mohli mať na tieto zistenia vplyv, ich riziká zostali znížené.

6. ZNIŽUJE (NEZVYŠUJE) RIZIKO OCHORENIA PEČEŇE

Táto štúdia, ktorá vyvolala obvyklé rozmýšlanie o alkohole a ochorení pečene. Optimálne pitie červeného vína, definované ako 1 pohár denne, môže znížiť prevahu nealkoholických ochorení pečeňe súvisiacich s tukom až na polovicu. A ak porovnáme tých, čo pijú víno oproti tým, čo pijú pivo alebo tvrdý alkohol, prevaha vína v prevencii ochorení je viac ako 4- násobná.

7. ZLEPŠUJE ZDRAVIE OČÍ

Podľa štúdie Washingtonskej medicínskej univerzity v St. Louis, resveratrol zastavuje nekontroľovatelný rast krvných ciev v očiach. Toto môže výrazne pomôcť pri liečení diabetickej retinopatie a degeneratívnych ochorení oka spojených s vekom. Presné množstvo ešte nie je známe, no je to určite skvelý štart.

8. OCHRAŇUJE NAŠE KRÁSNE BIELE ZUBY

Vedeli ste, že pitie červeného vína je jednou z možností, ako chrániť vaše zuby pred baktériami? Už sme spomínali antimikrobiálne efekty tohto vína na pokožku. Tak, práve ste sa dozvedeli, že víno pomáha tiež znížiť počet baktérií v ústach. Vedci sledovali 5 najčastejších baktérií v ústach a výsledkom ich zistenia bola skoro úplná degradácia týchto baktérií hneď potom, ako sa vytvoril biofilm z červeného vína.

9. ZNIŽUJE VIACERO RIZÍK SPOJENÝCH S RAKOVINOU

Rakovina prsníka

Červené hrozno je ideálne ovocie na potlačenie (inhibíciu) aktivity enzýmu aromatáza, ktorý používajú nádorové bunky na tvorbu ich vlastného estrogénu. Červené víno môže teda slúžiť ako nutričný inhibítor, ktorý tak môže znížiť riziká rakoviny prsníka spojené s pitím alkoholu. Samozrejme môžete aj jesť červené hrozno, a práve bobule s kôstkami sú ideálne. Resveratrol vie tiež likvidovať rakovinné bunky, a to tak, že im odsekne cestu, pomocou ktorej sa živia.

Rakovina čreva

Štúdie ukazujú, že mierne pitie červeného vína dokáže znižovať riziko rakoviny čreva až o 50%.

Rakovina prostaty

Časopis „Harvard Men’s Health Watch“ uvádza, že u mužov, ktorí pijú v priemere 2-7 pohárov červeného vína za týždeň, sa diagnostikuje rakovina prostaty až o 52% zriedkavejšie ako u tých, ktorí toto víno vôbec nepijú. Červené víno je špecificky vhodné pri pokročilých alebo dokonca agresívnych rakovinách. Doktori predpokladajú, že flavonoidy a resveratrol obsahujú veľmi silné antioxidanty a môžu vyrovnávať androgény, mužské hormóny, ktoré stimulujú prostatu.

10. ZBAVTE SA UŽ TOHO POSMRKÁVANIA

Možno, že ten recept na liečenie nachladnutia od babky nie je až taký silný ako sa zdalo... Štúdia skúmala 4000 členov fakúlt na 5 rôznych univerzitách v Španielsku. Tí, čo popíjali víno boli oveľa menej zasiahnutí nachladnutím v porovnaní s tými, čo pili pivo, alebo tvrdý alkohol. Výskumníci si myslia, že antioxidanty pomahájú žnížiť zápaly a tiež symptómy nachladnutia.

11. ZNIŽUJE CHOLESTEROL (BEZ ZMIEN V STRAVOVANÍ)

Resveratrol znižuje hladinu LDL a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, čo znamená, že naše cievy nebudú toľko potiahnuté nahromadenými látkami. Dokonca aj Americká asociácia srdca potvrdzuje, že mierna konzumácia alkoholu môže žvýšiť HDL (tzv. dobrý cholesterol) o približne 12%.

12. ZNIŽUJE RIZIKO INFARKTU

Víno môže znížiť riziko ischemickej príhody. V analýzach zameraných na vek, pohlavie, fajčenie, sa pre príjem červeného vína (za mesiac, týždeň a deň) zistilo znížené riziko infarktu myokardu v porovnaní s prípadmi bez pitia vína. Naopak, žiadne benefity pitia piva alebo tvrdého akoholu sa nezistili.

13. REGULUJE CUKOR V KRVI BEZ LIEKOV

Červené víno je bohaté na polyfenoly. Polyfenoly reagujú s bunkami, ktoré majú za úlohu ukladanie tuku a reguláciu krvného cukru. Množstvo polyfenolov v malom pohári červeného vína zasahuje do regulačnej aktivity krvného cukru známej u niektorých liekov.

14. LIKVIDUJE RIZIKO CUKROVKY

Muži a ženy, ktorí pijú mierne, majú o 30% menšie riziko rozvinutia cukrovky typu 2. Za toto sme opäť vďačný nášmu známemu resveratrolu, ktorý zlepšuje senzitivitu na inzulín. Inzulínový odpor je jedným z najkritickejších faktorov, ktoré prispievajú k rizikám cukrovky typu 2.

Neurobte túto závažnú chybu

Monumentálna chyba, ktorú ľudia robia je, že sa snažia kúpiť flašku plnú benefitov skôr, ako sa pozrú na to, ako môže byť víno súčasťou ich zdravého životného štýlu. Chceme ich flaškovať, predať a niekde po ceste nájsť tú magickú formulku.

Prídavky zatiaľ nedokazujú tie benefity, ako jednoduché prirodné potraviny. Príroda je komplexná a zatiaľ sme neprišli na to, ako toto všetko zabaliť do jednej flašky.

Pozrite sa na to z väčšej výšky. Získajte čas pre jednoduché a kvalitné jedlo, ktoré obsahuje aj čerstvú zeleninu. V pokoji sa najedzte.

A samozrejme dajte si pohár kvalitného červeného vína bez pocitu viny.

Zdroje:

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/14-surprising-health-benefits-wine.html

http://www.freedigitalphotos.net/images/Alcohol_g182-Wine_With_Grapes_p56493.html

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon