Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

10 top mýtov o ľudskom mozgu

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

O práci ľudského mozgu koluje medzi ľuďmi mnoho čudných názorov a predstáv. Počuli ste niekedy ten starý príbeh o tom, že ak budete hrať vášmu dieťaťu klasickú hudbu, bude múdrejšie? Alebo názor, že rozumové hry zlepšia vaše IQ? Oba sú mylné!

10 top mýtov o ľudskom mozgu

MÝTUS 1: POUŽÍVAME LEN 10% MOZGU

PET a fMRI skeny dokazujú, že používame viac ako 10% mozgu, a to len pri jednoduchých aktivitách.

MÝTUS 2: MOZOG SA ZHORŠUJE POČAS TOHO AKO STARNEME

Niektoré kognitívne funkcie sa síce v priebehu starnutia znižujú, avšak veľa našich mentálnych schopností sa vekom naopak zlepšuje.

Slovník, lingvistické schopnosti, riešenie problémov, emocionálna regulácia, je len niekoľko z nich, v ktorých staršie mozgy dokážu reagovať oveľa lepšie ako tie mladšie.

MÝTUS 3: POŠKODENIE JE VŽDY TRVALÉ

Mýtus, s ktorým sme sa asi už narodili, hovorí, že sa rodíme s presným počtom mozgových buniek, ktorých funkcia sa vekom zhoršuje, pričom ich poškodenie je trvalé. Lenže už dnes vieme, že mozog dokáže vytvárať nové prepojenia namiesto tých, ktoré sa „poškodili“ a vlastne tak premostí potrebné funkcie cez zdravé miesta. Tejto vlastnosti mozgu sa hovorí plasticita.

MÝTUS 4: MOZOG KOMUNIKUJE PRESNE CEZ DANÉ MIESTA

Aj tento mýtus nie je pravdivý, hovorí sa v ňom, že za konkrétne aktivity určitých orgánov sú zodpovedné určité časti mozgu. Avšak náš mozog je neuveriteľne flexibilný. Dobrým príkladom je napr. slepý človek, ktorého mozog dokáže „prekáblovať“ tú svoju časť, ktorá je zodpovedná za zrak, aby vďaka nej zlepšil sluch.

MÝTUS 5: ĽUDIA ORIENTOVANÍ NA ĽAVÚ HEMISFÉRU SÚ VIAC ORGANIZOVANÍ A TÍ DRUHÍ SÚ VIAC KREATÍVNI

Aj keď máme časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za fungovanie konkrétnych funkcií, obidve jeho polovičky pri riešení úloh neustále spolupracjú. Napokon, tvrdenia, že ak je niekto viac ľavo alebo pravo „hemisférový“, neboli vôbec dokázané.

MÝTUS 6: VAŠA PAMÄŤ OBSAHUJE LEN TO, ČO STE VIDELI A ZAŽILI

Aj keď existujú ľudia s lepšou pamäťou, nikoho pamäť nie je úplne perfektná. V skutočnosti, keď si vybavíme nejakú spomienku, tak si väčšinou spomenieme, kedy sme si ju vybavili naposledy (oveľa častejšie, ako na to prvé originálne vybavenie), čo znamená, že táto spomienka je vždy jemne upravená, a to pri každom novom vybavení.

MÝTUS 7: BÁBÄTKO BUDE BYSTREJŠIE PO POČÚVANÍ KLASICKEJ HUDBY

Ľahko sa dá uveriť „Mozartovmu efektu“, avšak neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by podporil názor, že ak bude dieťatko počúvať Mozarta, bude potom bystrejšie.

MÝTUS 8: HRY, KTORÉ NAMÁHAJÚ MOZOG ZLEPŠIA VAŠU PAMÄŤ A LOGICKÉ MYSLENIE

BBC robila štúdiu, pri ktorej viac ako 8600 ľudí vo vekovom rozpätí 18-60 rokov hralo „mozgové hry on-line“, ktoré boli zamerané na zlepšenie pamäte a logického myslenia, pričom sa hrali 10 minút denne 3krát za týždeň. Štúdia ukázala, že po 6 týždňoch testované subjekty nevykazovali žiadne zlepšenie, či už pamäte alebo logického myslenia.

MÝTUS 9: VAŠE IQ ZOSTÁVA ROVNAKÉ POČAS CELÉHO VÁŠHO ŽIVOTA

IQ alebo inteligenčný kvocient je číslo, ktoré sa stanoví na základe štandardného testu inteligencie. Už dlhú dobu je prijímaný názor, že IQ zostáva rovnaké celý život. Tento mýtus bol vyvrátený u skupiny študentov, ako postupne starli, pričom 9% z nich malo o 15 a viac bodov lepšie skóre po 4 rokoch.

MÝTUS 10: VÁŠ MOZOG FUNGUJE LEPŠIE POD TLAKOM

Myslíte si, že tlak pred uzávierkou nás motivuje pracovať tvrdšie? Nie je to tak. Nielenže nezlepšuje funkcie mozgu, ale dokonca ich môže aj zhoršovať.

Zdroje: http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/the-top-10-myths-about-the-human-brain.html

science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/10-brain-myths.htm

smithsoninanmag.com/science-nature/top-ten-myths-about-the-brain-178357288 

brainhq.com/brain-resources/brain-facts-myths/brain-mythology

BMI KALKULAČKA

Neviete, akú veľkosť porcie si vybrať?
Stačí pár klikov a ste v obraze!

Vypočítať veľkosť porcie

ROVNO K OBJEDNÁVKE

Už ste si vybrali svojho favorita?
Nestrácajte čas a KLIKNITE!

Rýchla objednávka
facebook-icon