Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

5 prekvapení, ktoré by ste od tuku nikdy nečakali...

Rady pre zdravie / 4. 12. 2018

Tuk je roky rokúce považovaný za úhlavného nepriateľa a zdroj vysokého cholesterolu, za príčinu srdcových chorôb a obezity. Lenže vedecké štúdie dnes ukazujú, že tuk a jeho jedenie má aj dosť veľa benefitov. Je teda na čase, aby sme náš názor na vhodnosť a prijímanie tukov v našom stravovaní zmenili.

5 prekvapení, ktoré by ste od tuku nikdy nečakali...

STRUČNE POVEDANÉ, TUK MAL FAKT ZLÉ MENO

V knihe pšeničný mozog, Dr. David Perlmutter opisuje, ako vyzeral jedálniček našich predkov: tuk 75%, bielkoviny 20% a sacharidy (uhlohydráty) 5%. Ako to vyzerá v priemere v dnešnej strave? Je to: 60% sacharidov, 20% bielkovín a 20% tukov.

Dr. Perlmutter poskytuje vysvetlenie, ako riešiť viaceré zo súčasných ochorení, vrátane Alzheimera, ADHD syndróm, depresie, úzkosti a chronických migrén. Konkrétne, poukazuje na spojenie so zápalmi v tele a mozgu, ktoré spôsobujú práve sacharidy...

Ďalšie štúdie nám hovoria, že epidémia obezity, ktorá sa mimochodom za posledných 50 rokov zdvojnásobila , nevznikla kvôli tomu, že jeme veľa tuku, ale presne naopak, práve pre zvýšený príjem sacharidov a cukru, vrátane fruktózy a glukózy v ovocí a džúsoch.

Prehnané množstvo glukózy sa v tele zmení a uloží v podobe tuku. Gary Tabues v knižke „Prečo tlstneme“ hovorí, že „ak by svet nikdy nevymyslel cigarety, rakovina pľúc by bola veľmi zriedkavým ochorením“. Podobne, ak by sme stále nejedli stravu s vysokým obsahom sacharidov, obezita by bola tiež veľmi zriedkavým javom.“

Takže tuk nie je hlavný vinník tohto príbehu. Práve naopak:

1. TUK JE EXTRÉMNE DÔLEŽITÝ PRE ZDRAVIE MOZGU

Vedeli ste, že skoro 60% mozgového tkaniva sa skladá z tuku? Takže diéta, resp. stravovanie, ktoré má príliš málo tuku, vykráda váš mozog o jeho cennú bielu hmotu, ktorú potrebuje na to, aby správne fungoval.

Nehovorím tu len o známych mastných kyselinách a omega 3 kyselinách, ktoré sú všade v nadpisoch článkov v časopisoch (tuky nájdené v lososovi, avokáde a orechoch), ale tiež o niektorých saturovaných tukoch, o ktorých nám bolo povedané, že sa im treba vyhýbať ako čert krížu, vrátane zvieracích tukov.

Esenciálne vitamíny ako A, D, E a K nie sú vo vode rozpustné a potrebujú práve tuk, ktorý ich transportuje a absorbuje do tela. Tieto vitamíny sú podstatné pre zdravie mozgu a viaceré naše vitálne orgány v tele.

Vitamín D je už dávno spomínaný ako dôležitý prvok v znižovaní citlivosti na Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, depresiu a ostatné mozgové poruchy a omega 3 pomáha zostrovať vaše kognitívne funkcie, ako aj zlepšovať vašu náladu.

2. TUK UDRŽUJE VAŠE PĽÚCA, ABY SPRÁVNE FUNGOVALI

Naše pľúca sú potiahnuté substanciou, ktorú skoro kompletne tvorí tuk. Bábätkám, ktorým táto substancia chýba, býva často podávaný prostriedok „surfactant“ alebo látka, ktorá znižuje povrchový tlak, aby im pomohla zlepšiť fungovanie pľúc.

Bez dostatku saturovaného tuku môžu byť naše pľúca ohrozené. Niektoré štúdie sa pozerajú na prepojenie medzi nízkou konzumáciou saturovaných tukov a astmou, práve ako dôsledku stenšenia tejto tukovej vrstvy v pľúcach.

3. TUK PODPORUJE VÁŠ IMUNITNÝ SYSTÉM

Dr. Michael a Dr. Eades v ich knihe „Dobré kalórie, zlé kalórie“ píšu o úlohe saturovaných tukov obsiahnutých v masle a kokosovom oleji a o ich spojitosti so zdravou imunitou, pričom sa vyjadruje nasledovne: „nedostatok saturovaných mastných kyselín v bielych krvinkách znižuje ich schopnosť rozpoznávať a ničiť cudzích útočníkov, akými sú vírusy, baktérie alebo plesne.“

4. TUK UDRŽUJE VÁŠ NAJVÄČŠÍ ORGÁN V DOBROM ZDRAVÍ

Tuk tvorí aj objem bunkovej membrány a naša pokožka je tvorená obrovským množstvom takýchto buniek. Bez správnej konzumácie tukov, naša pokožka vysychá a praská, čo samozrejme vytvára skvelú pôdu na vniknutie infekcie do nášho tela.

5. TUK JE DOBRÝ PRE VAŠE SRDCE

Veľa štúdií sa ukutočnilo s cieľom poukázať na výhody saturovaných tukov. Tukov, ktorým sa máme vyhýbať už viac ako 50 rokov! Jedna z nich sa sústreďuje na populáciu pacifických ostrovov, kde ľudia jedia skoro 60% tukov zo saturovaného kokosového oleja a výsledkom je v podstate neexistencia ochorení srdca.

A samozrejme, tuk dáva telu 2x toľko energie ako sacharidy – 9 kalórií na gram oproti 4 na gram. Takže nielenže vám tuk dá viac energie na dlhšiu dobu, ale tiež vám pomôže jesť menej a ostať stále uspokojený (najedený).

Vyhýbajte sa však tzv. transtukom. Tieto sú skutočne zlými monštrami a vznikli pridaním hydrogénových atómov do saturovaných tukov počas ohrevného procesu. Tieto zmanipulované tuky nerobia nič iné, ako to, že predlžujú životnosť danej potraviny, a teda jej dlhšie pretrvávanie na poličke v obchode.

Takže radšej si dajte vlašské orechy, alebo kvalitného lososa, pridajte si k nemu maslo, alebo si do ranného smoothie dajte jemný kokosový olej. Začnite meniť vaše stravovacie návyky už dnes a pridajte do vašej stravy tie správne tuky.

Zdroje:

1. Chang CY1, Ke DS, Chen JY.Essential fatty acids and human brain.Chang Neurol Taiwan. 2009 Dec; 18(4):231-41CY1

2. Black PN1, Sharpe S. Dietary fat and asthma: is there a connection? Eur Respir J. 1997 Jan;10(1):6-12.

3. Kaunitz H, Dayrit CS. Coconut oil consumption and coronary heart disease. Philippine Journal of Internal Medicine, 1992;30:165-171

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/the-5-surprising-benefits-eating-more-fat.html

http://www.freedigitalphotos.net/images/stick-of-butter-isolated-on-white-background-photo-p206122

facebook-icon