Váš osobný kuchár už viac ako 14 rokov

Košík je prázdny

Ako sa pripraviť na očistu?

Rady pre zdravie / 21. 11. 2020

Detoxikácia je úplne prirodzený proces, počas ktorého sa telo dostáva naspäť do rovnováhy, posilňuje sa imunita a ty sa vďaka tomu cítiš oddýchnutejšie a zdravšie. Čo by však mala zahŕňať dôkladná príprava na účinný detox?

Ako sa pripraviť na očistu?

Pred očistou

S prípravou je najlepšie začať aspoň 3 dni vopred. Odporúčame dodržiavať dve zásady:

  • každé ráno vypi pohár vlažnej vody s citrónom a polovicou čajovej lyžičky cayenského korenia
  • zvýš príjem neperlivej vody na aspoň 2 litre denne

Vďaka týmto zásadám otvoríš svoju obehovú sústavu a umožníš bunkám, aby sa rýchlejšie zbavili toxínov. Docieliš tým tiež alkalizáciu telesných tekutín, čiže ich odkysličenie. Zároveň ti odporúčame vyhnúť sa zlozvykom, ako napríklad fajčeniu či pitiu alkoholu a energetických nápojov vrátane kávy.

Z tvojho jedálnička by si mal/a taktiež vypustiť aj:

  • mäso
  • mliečne výrobky
  • vajcia
  • ryby či dary mora
  • cukor a iné rýchle sacharidy (chlieb, biela ryža, cestoviny, pšenica)

Namiesto toho odporúčame zaradiť na menu napríklad zeleninu na pare, šaláty, ovocie či bezlepkové obilniny.

Očista

Očista prebieha každý deň rovnako. Ráno začneš šťavou číslo 1, pričom ďalšie by mali nasledovať v 2-hodinových intervaloch. Poslednú šťavu odporúčame vypiť 2 hodiny pred spaním. Všetky šťavy majú trojdňovú lehotu spotreby a je preto dôležité, aby si s očistou začal/a čo najskôr. Šťavy musia byť skladované v chladničke, kam ich je vhodné uložiť hneď po doručení.

max juices easydiet, žena leje džús do pohára

Čo robiť pri očiste?

  • Pi vodu a šťavy dôkladne požuj

Detoxikačné džúsy dočasne nahrádzajú stravu, pitný režim je však nutné dodržiavať i naďalej. Voda či bylinkové čaje bez kofeínu pomôžu bunkám odplaviť toxíny... 

  • Oddychuj

Na plnohodnotný tréning či inú náročnú aktivitu nie je počas detoxu priestor. Ako ti napovie aj tvoje telo, počas detoxikácie je vhodné oddychovať a snažiť sa čo najlepšie zregenerovať.

  • Dopraj si – masáž, peeling, horúci kúpeľ či prechádzku

Detox tela by mal sprevádzať aj detox tvojej psychiky. Dopraj si preto viac starostlivosti ako obvykle a nechaj zreštartovať aj svoju hlavu pri príjemnom horúcom kúpeli či nenáročnej prechádzke.

Na čo nezabudnúť?

Počas detoxikácie sa naše telo snaží zbaviť škodlivých toxínov. Nezľakni sa preto častejšieho vylučovania, práve naopak. Odstraňovanie toxínov môžeš ešte podporiť, napríklad suchou masážou alebo poriadnym potením. Otvoríš tak svoje póry a umožníš pleti aby tiež prispela k dôkladnému vylúčeniu všetkých škodlivých toxínov.

detox, jablko, šalát, avokádo, hrozno

Po očiste:

Tak ako si začal/a, tak odporúčame aj skončiť. Smoothies, ovocie, zelenina či bezlepkové obilniny ti budú spoľahlivou oporou pri postupnom návrate ku klasickej strave.

Máš pocit, že je to veľmi náročné? Výsledok bude o to lepší.

Najlepšie by však bolo, keby si po detoxe ostal/a pri zdravej strave a nevrátil sa k predošlým stravovacím návykom. Oddiališ tak potrebu opakovanej detoxikácie, keďže tvoje telo nebude zaťažované nezdravými tukmi, nadmerným množstvom cukru či nedostatkom vitamínov a minerálov.

facebook-icon